Czy współwłaściciel ziemi rolnej ma prawo do jej pierwokupu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy współwłaściciel ziemi rolnej ma prawo do jej pierwokupu?

31.05.2019autor:

Jestem jednym z czterech współwłaścicieli działki rolnej o powierzchni 1,1 ha, na której znajduje się dom mieszkalny i kilka budynków gospodarczych. Jeden ze współwłaścicieli sprzedał swój udział obcej osobie, która uzyskała zgodę prezesa KOWR na zakup działki rolnej powyżej 0,3 ha. Czy w takiej sytuacji pozostali współwłaściciele nie powinni mieć prawa pierwokupu, zwłaszcza że zarówno ja, jak i pozostali współwłaściciele prowadzimy gospodarstwa rolne? Czy to jest zgodne z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego?

Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Artykuł 166 § 1 k.c. przewiduje jednak, że w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.

Prowadzenie gospodarstwa rolnego na wspólnym gruncie ma miejsce, gdy współwłaściciele prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie będącym przedmiotem ich współwłasności.

r e k l a m a
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 30 czerwca 1992 r. (sygn. akt: III CZP 75/92) stwierdził, że określenie to obejmuje takie stany faktyczne, jak prowadzenie gospodarstwa na całym gruncie będącym przedmiotem współwłasności, wspólnie z innymi współwłaścicielami, prowadzenie na tym gruncie gospodarstwa przez jednego współwłaściciela, który w wyniku uzgodnienia z pozostałymi współwłaścicielami zarządza całym wspólnym gruntem. Jest nim także prowadzenie odrębnego gospodarstwa na części tego gruntu fizycznie wydzielonej – czy to w ramach podziału do użytkowania przez czas trwania współwłasności, czy też w wyniku nieformalnego zniesienia współwłasności (albo nieformalnego działu spadku).

Rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Jeżeli zadeklaruje on chęć skorzystania z prawa pierwokupu, między nim a zbywcą dojdzie do skutku umowa o takiej treści, jak zawarta z osobą trzecią. 

Nad prawidłowością przebiegu transakcji jest zobowiązany czuwać notariusz. Powinien on zatem ustalić, czy w tym przypadku wchodzi w grę prawo pierwokupu. 

Artykuł 599 § 2 k.c. stanowi, że jeśli współwłaścicielowi gospodarstwa rolnego rzeczywiście przysługuje uprawnienie z tytułu prawa pierwokupu, sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości dokonana bezwarunkowo będzie dotknięta nieważnością. 

Wspomniana przez Pana ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje w art. 3 ust. 1, że w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:

  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty,
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.

W myśl ww. ustawy, nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty może nastąpić za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej. 


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Magdalena Szymańska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzierżawa gruntów a bezczynszowe użytkowanie ziemi. Jakie są różnice?

„Prawne aspekty dzierżawy gruntów rolnych” to temat pierwszej konferencji szkoleniowej, którą na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu zorganizowała współpracująca z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym” dr hab. Aneta Suchoń. 

czytaj więcej

Przedawnienie roszczeń za szkody górnicze w gospodarstwie rolnym

Dwa lata temu zgłosiłem do kopalni żądanie zapłaty odszkodowania za obniżenie wartości mojej działki na skutek szkód górniczych. Sprawa ciągnie się do tej pory. Boję się, że może ulec przedawnieniu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)