Czy współwłaściciel ziemi rolnej ma prawo do jej pierwokupu?
Jestem jednym z czterech współwłaścicieli działki rolnej o powierzchni 1,1 ha, na której znajduje się dom mieszkalny i kilka budynków gospodarczych. Jeden ze współwłaścicieli sprzedał swój udział obcej osobie, która uzyskała zgodę prezesa KOWR na zakup działki rolnej powyżej 0,3 ha. Czy w takiej sytuacji pozostali współwłaściciele nie powinni mieć prawa pierwokupu, zwłaszcza że zarówno ja, jak i pozostali współwłaściciele prowadzimy gospodarstwa rolne? Czy to jest zgodne z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego?
Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Artykuł 166 § 1 k.c. przewiduje jednak, że w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.
Prowadzenie gospodarstwa rolnego na wspólnym gruncie ma miejsce, gdy współwłaściciele prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie będącym przedmiotem ich współwłasności.
Rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu, może być sprzedana osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona. Zobowiązany z tytułu prawa pierwokupu powinien niezwłocznie zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią. Jeżeli zadeklaruje on chęć skorzystania z prawa pierwokupu, między nim a zbywcą dojdzie do skutku umowa o takiej treści, jak zawarta z osobą trzecią.
Nad prawidłowością przebiegu transakcji jest zobowiązany czuwać notariusz. Powinien on zatem ustalić, czy w tym przypadku wchodzi w grę prawo pierwokupu.
Artykuł 599 § 2 k.c. stanowi, że jeśli współwłaścicielowi gospodarstwa rolnego rzeczywiście przysługuje uprawnienie z tytułu prawa pierwokupu, sprzedaż udziałów we współwłasności nieruchomości dokonana bezwarunkowo będzie dotknięta nieważnością.
Wspomniana przez Pana ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego przewiduje w art. 3 ust. 1, że w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli:
- umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty,
- nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Magdalena Szymańska
Najważniejsze tematy