Przekazanie gospodarstwa - kto może ubiegać się dopłaty do materiału siewnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przekazanie gospodarstwa - kto może ubiegać się dopłaty do materiału siewnego?

29.05.2019autor:

Z początkiem marca br. przeszedłem na emeryturę, a ziemię oddałem w dzierżawę córce. Chciałem się ubiegać o dopłatę z tytułu zużytego do siewu materiału. Został zakupiony jesienią 2018 r., kiedy prowadziłem jeszcze działalność rolniczą. Ze względu na to, że nie jestem już rolnikiem, nie mogę tego zrobić. Czy jest możliwe, aby córka uzyskała dopłatę?

Zgodnie z art. 40c. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany udziela się producentom rolnym. Pod pojęciem tym rozumie się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą:

  • rolnikiem w rozumieniu art. 4 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1307/2013 lub
  • posiadaczem zwierzęcia lub posiadaczem zwierzęcia w rozumieniu przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. 

Według ww. rozporządzenia „rolnik” oznacza osobę fizyczną lub prawną bądź grupę osób fizycznych lub prawnych, których gospodarstwo znajduje się na terytorium UE oraz które prowadzą działalność rolniczą. Ponadto warunkiem uzyskania dopłaty jest posiadanie przez producenta rolnego działek rolnych o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, na których uprawia się gatunki roślin uprawnych objęte dopłatami. 

r e k l a m a
Pan nie spełnia tych wymogów, a zatem nie jest Pan uprawniony do ubiegania się o dopłatę. Córka wprawdzie je spełnia, a więc mogłaby składać wniosek, ale nie ona dokonała zakupu materiału siewnego. Do wniosku trzeba zaś dołączyć m.in. oryginał albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR kopię faktury zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawionej między 15 lipca 2018 r. a 15 czerwca 2019 r.


Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Umowa dożywocia czy darowizna – jak lepiej przekazać gospodarstwo rolne?

W następnym miesiącu skończę 65 lat i chciałbym przekazać gospodarstwo rolne synowi. Zastanawiam się, czy przekazać je w darowiźnie, czy skorzystać z umowy dożywocia. Która umowa jest lepsza?

czytaj więcej

Rolniku, złóż wniosek na dopłaty do materiału siewnego za 2019

Tylko do wtorku 25 czerwca 2019 roku można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Co musi zawierać wniosek o dopłaty i jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego?

czytaj więcej

Przedawnienie roszczeń za szkody górnicze w gospodarstwie rolnym

Dwa lata temu zgłosiłem do kopalni żądanie zapłaty odszkodowania za obniżenie wartości mojej działki na skutek szkód górniczych. Sprawa ciągnie się do tej pory. Boję się, że może ulec przedawnieniu. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)