Problemy z wypłatą zaliczek dopłat na działania rolno-środowiskowo-klimatyczne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Problemy z wypłatą zaliczek dopłat na działania rolno-środowiskowo-klimatyczne

08.11.2022autor: Magdalena Szymańska

Od 17 października ARiMR wypłaca zaliczki z tytułu dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW za 2022 rok. Do 27 października zaliczki dopłat bezpośrednich trafiły do około 703 tys. rolników, tj. prawie 55,6% ubiegających się o te dopłaty. Na ich konta przelano łącznie 6,13 mld zł, tj. 36% całej puli przewidzianej na wypłatę dopłat bezpośrednich. Natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014–2020 zaliczki w łącznej wysokości 1,01 mld mln zł otrzymało około 526 tys. rolników.

Wypłaty zaliczek dopiero po kontrolach

Zaliczki są wypłacane na poczet wszystkich płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE). Jak wyjaśnia ARiMR, w przypadku gdy rolnik przystąpił w tym roku w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych (RŚK) do pakietu 9. Retencjonowanie wody (jest to nowy pakiet), zaliczki na poczet działań RŚK mogą być naliczone dopiero po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych kontroli, w tym potwierdzeniu przez Instytut Uprawy Nawożenia i Glebo­znawstwa, że na działce zgłoszonej do tej płatności wystąpiło zalanie lub podtopienie.

Przeprowadzanie kontroli dotyczących wsparcia rolno-środowiskowo-klimatycznego nie wyklucza możliwości naliczenia i wypłaty pozostałych płatności, w tym tych w ramach dopłat bezpośrednich. Z tej informacji wynika jednak, że jeżeli rolnik w ramach RŚK realizuje również inne zobowiązania poza pakietem 9., dopóki IUNG nie potwierdzi wystąpienia zalania lub podtopienia, nie będą mogły być wypłacone zaliczki również na te pozostałe działania.

r e k l a m a

Teoria swoje, a praktyka swoje

Teoretycznie IUNG powinien do 10 października br. udostępnić ARiMR dane, które potwierdzą warunek wystąpienia na danej powierzchni zalania lub podtopienia, czyli stan wysycenia profilu glebowego wodą na poziomie przynajmniej 80% przez co najmniej 12 następujących po sobie dni w okresie od 1 maja do 30 września. Nasi Czytelnicy informują „Tygodnik”, iż Agencja ma problem z weryfikacją tego warunku, aczkolwiek sam urząd tego nam nie potwierdził.

Zobowiązanie w ramach pakietu 9. jest zobowiązaniem rocznym, a płatność (260 zł/ha) jest w tym przypadku przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych lub obszarów przyrodniczych.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy polscy rolnicy będą mogli stosować pestycydy dopuszczone w innych krajach UE?

Wielkopolska Izba Rolnicza złożyła zapytanie do MRIRW o dopuszczenie do zastosowania w Polsce środków ochrony roślin stosowanych w innych krajach UE. Samorząd rolniczy wnioskował o wprowadzenie takich przepisów, które umożliwiają stosowanie pestycydów dopuszczonych w innych krajach UE w Polsce.

czytaj więcej

Rolnicy nie dostaną na czas dopłat bezpośrednich? Urzędnicy ARiMR ostrzegają

Pracownicy ARiMR domagają się podwyżek. Ostrzegają, że jeśli rząd nie spełni ich postulatów, zagrożona będzie terminowa wypłata dopłat bezpośrednich i innych dotacji.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)