Pracownik znęca się nad zwierzętami. Jaka jest za to kara?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pracownik znęca się nad zwierzętami. Jaka jest za to kara?

10.01.2021autor: Michał Czubak

Sąsiad ma hodowlę zwierząt. Zauważyłem, że jeden z jego pracowników nie traktuje bydła w sposób prawidłowy. W moim odczuciu znęca się nad nim. Czy przepisy prawne przewidują ochronę zwierząt gospodarskich?

Z artykułu dowiesz się

  • czy istnieją przepisy chroniące zwierzęta gospodarskie?
  • co w prawie oznacza znęcanie się nad zwierzętami?
  • czy rolnikowi mogą zostać odebrane zwierzęta?





Co w prawie oznacza znęcanie się nad zwierzętami?

Artykuł 6 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt określa, że przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

  • umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu,
  • transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres; używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć;
  • złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt;
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
  • stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt;
  • wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu.
r e k l a m a

Czy rolnikowi mogą zostać odebrane zwierzęta?

Według art. 7 ww. ustawy zwierzę gospodarskie traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 może być czasowo odebrane właścicielowi lub opiekunowi na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i przekazane wskazanemu przez ten organ gospodarstwu rolnemu. Decyzja taka podejmowana jest z urzędu po uzyskaniu informacji od policji, straży gminnej, lekarza weterynarii lub upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń,
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Warmińsko-Mazurskie: Spłonęła obora, strażacy nie uratowali wszystkich zwierząt

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło 6. stycznia nad ranem w Marcinowie (powiat ełcki, woj. warmińsko-mazurskie). W ogniu stanęła obora, w której znajdowało się 40 zwierząt. Niestety, nie udało się wszystkich uratować.

czytaj więcej

Cielaki uciekły z gospodarstwa i utknęły nad Biebrzą

Stado cieląt utknęło na bagnach nad Biebrzą koło miejscowości Rutkowskie. Strażacy od rana 4 stycznia poszukują zwierząt które uciekły z gospodarstwa rolnego i przepłynęły przez rzekę.

czytaj więcej

Rosja zapowiada szczepionkę przeciwko COVID-19 dla zwierząt

Jak informują rosyjskie media, najprawdopodobniej w styczniu 2021 roku będzie gotowa szczepionka przeciwko COVID-19 dla zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)