Pracownicy sezonowi - czy napływ uchodźców z Ukrainy zmieni rynek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pracownicy sezonowi - czy napływ uchodźców z Ukrainy zmieni rynek?

31.03.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ukraińscy uchodźcy, na mocy ustawy związanej z pomocą dla nich, którzy zainteresowani pobytem czasowym w Polsce będą mogli przebywać w naszm kraju przez 3 lata. Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa?

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które obowiązują od 24 lutego 2022 roku, umożliwiają uchodźcom legalnie przebywać w Polsce do dnia 24 sierpnia 2022 roku, a co więcej zainteresowani dłuższym pobytem w naszym kraju będą mogli starać się zezwolenia na pobyt czasowy przez kolejne 3 lata. Co to oznacza dla Polski i dla polskiego rolnictwa?

r e k l a m a

Nowe przepisy umożliwią rozsądne pomaganie uchodźcom

Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG, zwraca tutaj uwagę, że zmiany te mieszczą się w konwencji rozsądnego pomagania. Co oznacza, że Ukraińscy uchodźcy otrzymają wsparcie w zaaklimatyzowaniu się w naszym kraju i podjęcie pracy. Zanosi się, że znacznie i pozytywnie wpłynie to na rynek pracy, również w rolnictwie, który cierpi na niedobór pracowników. A sami uchodźcy dzięki pracy, łatwiej się z Polską zaprzyjaźnią. Obywatele Ukrainy stanowią ważny segment na polskim rynku pracy.

Ci obywatele ukraińscy, którzy pozostaną w Polsce po zakończeniu wojny, będą mogli tę lukę wypełnić. Szacunki mówią o zatrudnieniu nawet 0,5 mln pracowników w ciągu 6 miesięcy oraz kolejnych 200 tysięcy po tym okresie.

Rolnictwo cierpi na braki pracownicze​

W rolnictwie rąk do pracy brakuje m.in. w:

  • zakładach przetwórczych,
  • gospodarstwach,
  • systemie wsparcia technicznego,
  • agronomii,
  • weterynarii.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom POLPIG wraz z prawnikami przygotował szereg rekomendacji i porad prawnych dla pracodawców gotowych zatrudnić pracowników z Ukrainy.Jest to o tyle ważne, że wpłyną na świadomość prawnych aspektów takiej współpracy tak, by maksymalnie, wykorzystać rodzące się możliwości. Więcej na stronie polpig.pl

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie materiałów POLPIG

Fot.

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Właściciele upraw chcą ułatwień w zatrudnianiu pracowników z Azji i zmian w przepisach o pracy sezonowej

Pod znakiem zapytania postawione są nie tylko dostawy surowców rolnych z Rosji i Ukrainy, ale również pracownicy sezonowi zarówno w polskim, jak i europejskim rolnictwie. Właściciele upraw apelują o zmiany w przepisach.

czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo rolnika. Jak o nie zadbać?

Ostatnie lata to niesamowity rozwój technologii i łączności, która wkracza do rolnictwa, najczęściej na pokłady maszyn rolniczych zaawansowanych linii przetwórczych i produkcyjnych zakładów spożywczych. Aby służył nam one na lata, warto pamiętać o cyberbezpieczeństwie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Masz krowy w jednym budynku z innym rolnikiem? Sprawdź zmiany w Dobrostanie krów

Ministerstwo rolnictwa przygotowało zmiany w tegorocznych zasadach ubiegania się przez rolników o płatność dobrostanową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z kolei w przyszłości program będzie rozszerzony o kolejne gatunki zwierząt. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)