Ponad 1,4 mld złotych na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych w 2022 r. Jakie warunki?
Ministerstwo rolnictwa opracowało nowe przepisy dotyczący ubezpieczeń upraw rolnych w 2022 roku. W przyszłym roku na dopłaty do ubezpieczeń zostanie przeznaczone 1,4 mld zł. Na jakich warunkach rolnik będzie mógł ubezpieczyć uprawy i zwierzęta gospodarskie?
W poniedziałek 25 października 2021 roku do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów dot. wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2022 roku.
Jakie zmiany zajdą w ubezpieczeniach upraw rolnych?
Z projektu rozporządzenia wynika, że główna zmiana w zakresie dopłat do ubezpieczeń rolniczych będzie dotyczyć samej kwoty przeznaczonej na dofinansowanie polis. W 2022 roku ma to być ponad 1,4 mld złotych, czyli o 500 mln złotych więcej niż w 2021 roku.
W projekcie budżetu państwa ponad 920 mln złotych jest przewidzianych na ten cel oraz dodatkowe 0,5 mld złotych w ramach rezerwy celowej, która jest w dyspozycji ministra rolnictwa.
Co rolnik może ubezpieczyć w ramach polis z dopłatami?
Podobnie jak w poprzednich latach, rolnik w ramach dopłat do ubezpieczeń będzie mógł wykupić polisę z dopłatą do 65% składki do 1 ha uprawy oraz do 65% składki do 1 sztuki wybranych zwierząt gospodarskich.
Ubezpieczenie z dofinansowaniem będzie można przeznaczyć na zakup polisy od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę oraz ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.
Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych obejmują uprawy:
- zbóż,
- kukurydzy,
- rzepaku i rzepiku,
- chmielu,
- tytoniu,
- warzyw gruntowych,
- drzew i krzewów owocowych,
- truskawek,
- ziemniaków,
- buraków cukrowych,
- roślin strączkowych.
Z kolei w przypadku ubezpieczeń zwierząt gospodarskich polisa może obejmować ryzyko wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę czy w wyniku uboju z konieczności.
Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich z dopłata może objąć:
- bydło,
- konie,
- owce,
- kozy,
- drób,
- świnie.
Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały ubezpieczenia rolnicze z dopłatą?
Warto pamiętać, że w 2021 roku ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatą były oferowane przez siedem zakładów ubezpieczeń:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń,
- Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
- Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
- InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń,
- VH Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”,
- TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Prawdopodobnie podobny zestaw firm ubezpieczeniowych będzie oferowało też polisy rolnicze z dopłatami w 2022 roku.
Paweł Mikos, wk
Fot. Pixabay
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy