Będą większe dopłaty bezpośrednie, zobacz kto je dostanie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą większe dopłaty bezpośrednie, zobacz kto je dostanie!

09.11.2021autor: Kamila Szałaj

W przyszłym roku rolnicy mają dostać większe dopłaty bezpośrednie. Będą one na poziomie średniej unijnej. A to dzięki przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej. Kto załapie się na więcej, a kto zostanie pominięty? 

Rząd zamierza przywrócić uzupełniającą płatność podstawową (UPP), finansowaną ze środków krajowych. Dzięki temu i dzięki utrzymaniu płatności redystrybucyjnej już od następnego roku rolnicy uzyskają płatności bezpośrednie wyższe niż średnia unijna. Szkopuł polega jednak na tym, że nowa płatność przewidziana jest tylko dla rolników posiadających małe gospodarstwa o wielkości od 3 do 30 ha użytków rolnych. 

Jaka będzie wysokość stawek uzupełniającej płatności podstawowej?

Uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych (np.: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych), jak również do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. 

Uzupełniająca płatność podstawowa ma być wypłacona do ponad 9 mln ha i trafić do ok. 1,17 mln rolników. Rząd przeznaczył na ten cel 400 milionów złotych. 

- Wprowadzenie tej płatności przyczyni się do zmniejszenia różnicy między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce w stosunku do średniego wsparcia w Unii Europejskiej - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Rząd planuje, by stawki uzupełniającej płatności podstawowej wynosiły:

  • w 2023 roku 16,82 euro/ha,
  • w 2024 roku 15,14 euro/ha,
  • w 2025 roku 13,46 euro/ha,
  • w 2026 roku 11,78 euro/ha,
  • w 2027 roku 10,09 euro/ha.
- W rezultacie wsparcie przyczyni się do realizacji celu szczegółowego, tj. wspieranie godziwych dochodów gospodarstw i odporności sektora rolnictwa w całej Unii w celu zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz różnorodności w rolnictwie, a także zapewnienia stabilności ekonomicznej produkcji rolnej w Unii - ocenia resort rolnictwa.

Dopłaty bezpośrednie wyższe niż unijne dla gospodarstw do 50 ha

Z kolei od 2023 r. dopłaty bezpośrednie mają być wyższe niż unijne także dla gospodarstw do 50 ha. 

Ma się tak stać dzięki utrzymaniu UPP oraz zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną (z 8,3% do 11,57% koperty finansowej na płatności bezpośrednie) i rozszerzeniu jej zakresu na gospodarstwa o wielkości 1-2 ha. Płatność będzie wypłacana do 30 ha w gospodarstwach o wielkości do 50 ha. 

wk, Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie 2021: tysiące rolników czeka jeszcze na wypłatę zaliczek

Ponad 130 tysięcy rolników jeszcze nie dostało zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Kiedy otrzymają przelew z ARiMR?

czytaj więcej

Milion rolników dostało zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy ARiMR wypłaci resztę?

ARiMR informuje, że ponad milion rolników dostało już zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Około 300 tys. gospodarzy jeszcze czeka na przelew. Kiedy otrzymają pieniądze?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2021: Ilu rolników dostało już przelew z ARiMR?

ARiMR informuje, że wypłata zaliczek na dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW idzie w tym roku wyjątkowo sprawnie. Od 18 października na konta gospodarzy trafiło 7,75 mld zł. Ilu rolników już dostało pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)