Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?

06.03.2023autor: Paweł Mikos

Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowego zobowiążą się do wymieszania obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub precyzyjne stosowanie gnojowicy musi zrobić zdjęcie geotagowane. Bez tego nie dostanie dopłaty do ekoschematu. Jednak zamiast zdjęcia można przesłać do ARiMR tylko odpowiednie oświadczenie. Kiedy rolnik może z tego skorzystać?

Rolnik, żeby dostać część dopłat bezpośrednich musi wykonać zdjęcie geotagowane

W ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej od 2023 roku zmieniają się zasady przyznawania rolnikom dopłat bezpośrednich. Cześć z płatności gospodarz otrzyma w ramach tzw. ekoschematów.  Jednak, żeby otrzymać pieniądze z ekoschematów rolnik będzie musiał udowodnić postępowanie zgodnie z wymogami dla danego schematu.

W przypadku ekoschematu „Rolnictwo węglowe” i dwóch praktyk konieczne będzie wykonanie zdjęć geotagowanych, czyli takich, które posiadają współrzędne położenia oraz czas wykonania.

Dotyczy to realizacji dwóch praktyk:

  • Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacj
  • oraz Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

Przeczytaj także ten artykuł:

r e k l a m a

Jak zrobić zdjęcia geotagowane, żeby udowodnić wymieszanie obornika z glebą?

Kiedy i jak przesłać zdjęcie geotagowane do ARiMR

Żeby jak najszybciej i jak najłatwiej rolnik mógł wykonać odpowiednie zdjęcie geotagowane, ARiMR wprowadziła dodatkową funkcjonalność w aplikacji „Mobilna ARiMR”.

Rolnik powinien przesłać jak najszybciej do ARiMR zdjęcia potwierdzające wymieszanie obornika z glebą lub zastosowanie gnojówki czy gnojowicy naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Co to znaczy jak najszybciej? To zależy od terminu wykonania samego zabiegu agrotechnicznego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia rolnik na przesłanie zdjęć geotagowanych:

ma 14 dni od dnia wykonania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności, ale nie później niż do dnia 7 listopada roku, w którym składał wniosku o płatności

lub 14 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności, jeżeli praktyk, była zrealizowana przed dniem złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie lub przed 15 marca roku składania wniosku o przyznanie płatności.

Kiedy wystarczy oświadczenie o wykonaniu praktyki zamiast zdjęć geotagowanych?

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie ekoschematów przewiduje jednak pewne odstępstwa od konieczności wykonywania zdjęć geotagowanych przy praktyce wymieszania obornika z ziemią czy precyzyjnego stosowanie płynnych nawozów naturalnych. Zgodnie z propozycją z § 34, jeżeli rolnik nie może wykonać takich fotografii to, ARiMR uzna, że dana praktyka została spełniona i przyzna dopłaty za nią, ale rolnik musi spełnić jednocześnie dwa warunki.

Po pierwsze gospodarz rolnik na formularzu opracowanym przez Agencję musi złożyć do biura powiatowego ARiMR o wykonaniu praktyki w takim samym terminie jakby przesłał zdjęcia. Po drugie musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, zawierający co najmniej:

  • oznaczenie powierzchni,
  • nr działki ewidencyjnej,
  • wielkość powierzchni,
  • datę wykonania zabiegu,
  • rodzaj wykonanego zabiegu.

Co istotne to odstępstwo dotyczy jedynie dopłat za 2023 roku. Co oznacza, że od 2024 roku rolnik realizujący jedną z dwóch wspomnianych praktyk w ramach rolnictwa węglowego będzie musiał obowiązkowo dokumentować realizację zabiegów agrotechnicznych za pomocą zdjęć geotagowanych.

Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co musi zrobić rolnik, żeby dostać pełne dopłaty bezpośrednie? GAEC na nowych zasadach

Polscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie równe średniej unijnej. Tak mówią rządzący. Ale to tylko część prawdy. Rolnik, żeby otrzymać pełne dopłaty bezpośrednie będzie musiał spełnić nowe normy GAEC.  Jak ma wyglądać nowy system warunkowości? Co z okrywą zieloną na gruntach ornych w okresie zimy?

czytaj więcej

Ekoschematy: Jak zrobić zdjęcia geotagowane, żeby udowodnić wymieszanie obornika z glebą?

Jeszcze rolnik czy już fotograf? Rolnicy, którzy w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe wybiorą praktykę wymieszanie obornika z glebą lub stosowanie gnojowicy dość dużo czasu spędzą na robieniu zdjęć i ich wysyłaniu do ARiMR. Ile zdjęć geotagowanych i z jakich ujęć musi wykonać rolnik, żeby dostać dopłaty?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?

W 2023 roku rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. Jedna z nich mówi, że płatności bezpośrednie otrzyma wyłącznie rolnik aktywny zawodowo. Czyli kto? W jaki sposób ARiMR będzie sprawdzać czy dany gospodarz spełnia kryteria definicji rolnika aktywnego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)