Ostatnia szansa na dotację na nawadnianie gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostatnia szansa na dotację na nawadnianie gospodarstw

05.11.2019autor: Paweł Mikos

Wkrótce mija termin złożenia wniosku o dotację na nawadnianie w gospodarstwie. W tym roku można ubiegać się o wsparcie do 100 tys. złotych.  

Dotacje na nawadnianie – ARiMR przyjmuje wnioski tylko do 22 listopada

Tylko do piątku 22 listopada 2019 roku rolnicy mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dotację na nawadnianie w gospodarstwach rolnych w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. 

Dotację można przeznaczyć na jedno z trzech rodzajów operacji: 

  • wykonanie nowego nawodnienia, 
  • ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej, 
  • ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem nawadnianego obszaru.

 

r e k l a m a

Nowe instalacje nawodnieniowe muszą przynosić oszczędności na wodzie

Jednak żeby rolnik mógł otrzymać wsparcie, musi udowodnić, że nowa instalacja jest przyjazna dla środowiska i przyczynia się do oszczędności w wodzie. Na przykład inwestycja mająca poprawić działanie już istniejącej instalacji, musi doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10%. 

Z tego powodu ARiMR wymaga, aby każda inwestycja związana z nawadnianiem, która otrzyma wsparcie, była wyposażona w oddzielny licznik wody. Ma to pozwolić na oszacowanie, jakie oszczędności w wodzie przyniósł dany projekt. 

 

Na co można przeznaczyć dotacje na nawodnienia w gospodarstwach?

Agencja przyznaje dotację w formie refundacji 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na inwestycje związane z nawadnianiem.
W przypadku tzw. młodego rolnika ARiMR zwróci do 60% wydatków. 

Do tych kosztów można zaliczyć nakłady m.in. na:

  • wykonanie ujęć wody,
  • zakup nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie,
  • budowę albo zakup elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie.

  Dotację na nawadnianie w gospodarstwach można przeznaczyć chociażby na poprawę działania już istniejącej instalacji nawadniającej

  • Dotację na nawadnianie w gospodarstwach można przeznaczyć chociażby na poprawę działania już istniejącej instalacji nawadniającej

 

Od 15 do 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie

Minimalny koszt inwestycji, która może uzyskać dotację, musi wynieść ponad 15 tys. zł. Z kolei maksymalna kwota pomocy może wynieść do 100 tys. zł. 

Warto także zwrócić uwagę, że chociaż pomoc na nawadnianie będzie przyznawana w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”, to limit pomocy z obszaru nawadniania nie łączy się z maksymalnymi limitami z obszarów A–D. 

W tym naborze wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR do piątku 22 listopada 2019 roku. 

Więcej na ten temat w obszernym artykule: 

Jak dostać 100 tys. złotych na nawadnianie gospodarstw?

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatnia szansa na dotacje do lasów prywatnych – do 14 tys. zł

Tylko do 12 listopada 2019 roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) można składać wnioski na dotacje na lasy prywatne, czyli na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych. Na co można przeznaczyć dotację do lasów prywatnych?

czytaj więcej

Dotacji na usługi rolnicze – jak zdobyć PÓŁ MILIONA złotych?

Nawet 500 tys. złotych dotacji na rozwój usług rolniczych można uzyskać w naborze wniosków, które ARiMR przyjmuje do 20 listopada 2019 r. Dotacje na rozwój usług rolniczych można przeznaczyć na zakup lub leasing maszyn rolniczych. Za co są punkty? 

czytaj więcej

Wyższe dotacje dla grup producentów – jak zdobyć 100 tys. euro?

Od poniedziałku 28 października 2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków na dotacje na tworzenie grup producentów i organizacji producentów. Teraz dotacje są wyższe i maksymalnie mogą wynieść 100 tys. euro. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)