Opieka naprzemienna nad dziećmi a 500+
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opieka naprzemienna nad dziećmi a 500+

31.12.2019

Czy po rozwodzie świadczenie 500+ oraz inne dodatki pielęgnacyjne na dzieci powinny być dzielone pomiędzy rodziców? W jakiej sytuacji obu rodzicom przysługuje część świadczenia, a kiedy należy się tylko rodzicowi, u którego dziecko mieszka?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy należy podzielić świadczenie 500+ pomiędzy rozwiedzionych rodziców
  • Czym jest opieka naprzemienna nad dzieckiem
"Rozwiodłem się niedawno z żoną. Zgodnie z wyrokiem sądu mam prawo zabierać dwoje naszych dzieci na co drugi weekend i na miesiąc wakacji. Czy była żona powinna dzielić się ze mną pieniędzmi z 500+, które dostaje na dzieci?" - zapytał jeden z naszych Czytelników.

Kiedy obowiązuje podział świadczenia 500 plus między rozwiedzionych rodziców?

Kwestię tę reguluje art. ­­­­5­­­ ust. 2a ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Według niego, w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

Czym jest opieka naprzemienna nad dzieckiem?

W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych opieka naprzemienna wiąże się z faktycznym zamieszkiwaniem dziecka u obojga rodziców na przemian w mniej więcej równych, powtarzających się okresach. Nie stanowi natomiast opieki naprzemiennej sytuacja, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, stale zamieszkuje z jednym z rodziców, a drugi rodzic ma jedynie ustalone w określonym wymiarze kontakty z dzieckiem. Tak uznał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 23 października 2019 r. (sygnatura akt: II SA/Bd 592/19).

r e k l a m a
W Państwa sytuacji nie ma opieki naprzemiennej nad dziećmi, a zatem świadczenie wychowawcze powinno być wypłacane jedynie Pana byłej żonie.

Alicja Moroz
prawnik redakcyjny

Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nosisz okulary? Zapytaj o dofinansowanie

Praca przy komputerze przez większość dnia wpływa negatywnie na wzrok. Pracodawca z kolei powinien pracownikowi zapewnić okulary korygujące. Jak starać się o dofinansowanie na ten cel? Odpowiada Alicja Moroz.

czytaj więcej

Czy można odwołać darowiznę dla niewiernej żony?

Darowizna, czyli nieodpłatne przekazanie części swojego majątku na rzecz innej osoby, może stać się przedmiotem sporu, szczególnie w sytuacji w której stosunki z osobą obdarowaną ulegną znacznemu pogorszeniu. W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? Czy osoba, którą obdarowaliśmy musi zwrócić otrzymane od nas dobra?

czytaj więcej

Dzieciom nie powinno się podawać napoju roślinnego tylko mleko krowie

Do 5. roku życia nie podawaj dzieciom napojów roślinnych zamiast mleka krowiego. Wyjątek stanowi wzbogacony napój sojowy. Tzw. „mleka roślinne”, czyli napoje wytworzone z kokosa, ryżu, owsa czy innych roślin nie zawierają  w swoim składzie kluczowych składników odżywczych potrzebnych małym dzieciom do prawidłowego rozwoju.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)