Czy można odwołać darowiznę dla niewiernej żony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można odwołać darowiznę dla niewiernej żony?

02.01.2020

Darowizna, czyli nieodpłatne przekazanie części swojego majątku na rzecz innej osoby, może stać się przedmiotem sporu, szczególnie w sytuacji w której stosunki z osobą obdarowaną ulegną znacznemu pogorszeniu. W jakiej sytuacji można odwołać darowiznę? Czy osoba, którą obdarowaliśmy musi zwrócić otrzymane od nas dobra?

Z artykułu dowiesz się

  • W jakich sytuacjach odwołanie darowizny jest możliwe?
  • Czy zdrada małżeńska jest podstawą do odwołania darowizny?
"Darowałem żonie z mojego majątku osobistego drogi samochód. Żona mnie jednak zdradziła, chciałbym więc odwołać tę darowiznę. Czy jest to możliwe?" - z takim pytaniem zwrócił się do naszej redakcji jeden z Czytelników.

Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności

Według artykułu 898 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 listopada 2018 r. (sygnatura akt: II CSK 646/17) orzekł, że zachowanie może być uznane za wyczerpujące znamiona rażącej nie wdzięczności, jeżeli będzie świadomym, rozmyślnym naruszeniem podstawowych obowiązków.

Darowiznę należy oddać, gdyż jest korzyścią uzyskaną bezpodstawnie

Sąd Najwyższy podkreślił, że oświadczenie odwołujące darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności nie powoduje przejścia własności nieruchomości z obdarowanego na darczyńcę. Stwarza jedynie obowiązek zwrotu przedmiotu odwołanej darowizny stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Oznacza to, że skuteczne odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności uchyla dotychczasowy stosunek prawny. Natomiast pomiędzy stronami tego byłego już stosunku prawnego powstaje nowy stosunek prawny o charakterze obligacyjnym. Jego treścią jest obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny, jako korzyści uzyskanej bezpodstawnie (art. 898 § 2 w związku a art. 405 i nast. k.c.).

r e k l a m a

Czy zdrada małżeńska jest rażącą niewdzięcznością?

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 4 kwietnia 2018 r. (sygnatura akt: V ACa 331/17) orzekł, że okoliczność zdrady małżeńskiej, przy istniejących więziach małżeńskich zazwyczaj stanowi przejaw rażącej niewdzięczności, jeżeli dopuszcza się jej małżonek obdarowany w tajemnicy przed darczyńcą, który się na to nie godził. Z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 8 września 2017 r. (sygnatura akt: I ACa 113/17) stwierdził, iż darowizna wytwarza stosunek etyczny między darczyńcą i obdarowanym, wyróżniający się moralnym obowiązkiem wdzięczności. Pogwałcenie tego obowiązku przez dopuszczenie się ciężkich uchybień opatrzone jest sankcją prawną przewidzianą w art. 898 § 1 k.c. w postaci prawa odwołania darowizny.
prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Opieka naprzemienna nad dziećmi a 500+

Czy po rozwodzie świadczenie 500+ oraz inne dodatki pielęgnacyjne na dzieci powinny być dzielone pomiędzy rodziców? W jakiej sytuacji obu rodzicom przysługuje część świadczenia, a kiedy należy się tylko rodzicowi, u którego dziecko mieszka?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)