Ogromny wzrost zysków Sudzcüker na cukrze!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromny wzrost zysków Sudzcüker na cukrze!

28.01.2023autor: Justyna Czupryniak

Koszty produkcji wzrastają we wszystkich firmach, co często wiąże się ze spadkiem zysków. Inaczej było w przypadku Sudzcüker. Największy europejski producent cukru poinformował o wzroście zysków kwartalnych o 73,5%. Jak to możliwe? 

Sudzcüker z wysokim zyskiem mimo wyższych kosztów 

Kwartalny zysk firmy Sudzcüker wzrósł o 73,5%, a wszystko za sprawą wyższych cen cukru i biopaliw, których windowanie przeciwdziałało wpływowi podwyższonych kosztów surowców i energii.  
r e k l a m a

Jakie zwyżki odnotowała firma Sudzcüker? 

Władze Sudzcüker poinformowały, że zysk operacyjny w III kwartale, do końca listopada, roku obrotowego 2022/2023 wzrósł 220 mln euro, czyli o 237 dolarów, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniósł on 127 mln euro. 

Sudzcüker poinformował o wzroście zysku operacyjnego 

W firmie Sudzcüker przewidywano wzrost zysku operacyjnego na cały rok 2022/23. W grudniu poinformowano o tym, że będzie to wzrost od 530-630 mln euro. W zeszłym roku kwota ta wynosiła 332 mln euro. 

Wzrosły ceny prądu, wzrosły ceny cukru  

Również w firmie Sudzcüker odczuto skutki wybuchu wojny na Ukrainie, w związku z odcięciem dopływu gazu do Niemiec, wzrosły ceny energii. Jednak wraz z nimi wzrosły ceny cukru w całej Unii Europejskiej. W marcu 2022 r. tona cukru zdrożała o 443 euro, natomiast w październiku kwota sięgnęła nawet 586 euro.  

Rolnicy sadzą mniej buraków 

W Europie odnotowano 4-procentowy spadek nasadzeń buraków cukrowych. Taki bilans wskazywał na to, że zbiory buraka zimą będą mniejsze niż rok wcześniej. Mniejsze dostawy mogą spowodować, że UE zostanie importerem cukru w nowym roku. 
Sudzcüker przyznaje, że taki obrót spraw umożliwił przełożenie wysokich kosztów surowca i energii na rynek poprzez podwyższenie cen cukru.  

Jaki był zysk operacyjny? 

Podczas pierwszych 9 miesięcy roku 2022/23 w dziale cukru odnotowano zysk operacyjny w wysokości 132 mln euro, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym okresie były to 122 mln euro. Sudzcüker ma nadzieję, że zysk operacyjny w dziale cukru za 2022/2023 wyniesie 150-200 mln euro wobec ubiegłorocznej straty 21 mln euro. 

Prognoza na rok 2023/24 to od 650 mln do 850 mln euro zysku.
oprac. Justyna Czupryniak  
źródło: reuters.com 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Zimowe kopanie buraków cukrowych w śniegu i mrozie. Pięć kombajnów na jednym polu!

Czy da się kopać buraki cukrowe zimą w śniegu? Film, który podesłał do nas nasz Czytelnik pokazuje, że tak! Mimo 30-40 cm śniegu kombajny do zbioru buraków dają radę. Warto obejrzeć ten film.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Finisz kampanii cukrowniczej 2022/2023 na Opolszczyźnie. Wysokie plony i polaryzacja, duże problemy z chwościkiem

Kończy się kampania cukrowa. Tym razem rozpoczęła się kilka tygodni później niż zwykle, ale buraków do przerobu jest znacznie mniej, bo 40 procent plantatorów zrezygnowało z uprawy z powodu opłacalności niższej niż innych roślin. Polaryzacja cukru była niższa niż w poprzednich sezonach, ale plony w niektórych rejonach Opolszczyzny są bardzo wysokie. 

czytaj więcej

Pfeifer & Langen wyprodukuje więcej cukru

Dziś nastąpiło symboliczne otwarcie nowego silosu przeznaczonego do magazynowania cukru w należącej do Pfeifer & Langen Polska cukrowni w Miejskiej Górce. – Ta inwestycja, warta kilkadziesiąt milionów złotych, pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój nie tylko cukrowni, ale również w rozwój regionu – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)