Z artykułu dowiesz się
- Czy spadek można odrzucić?
- Czy odrzucenie spadku oznacza wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia?
Z artykułu dowiesz się
Kwestię tę reguluje artykuł 1012 k.c. Umożliwia on m.in. odrzucenie spadku przez spadkobiercę poprzez złożenie oświadczenia. Należy je złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o tytule swego powołania. Jeżeli nie złoży Pan takiego oświadczenia w wyznaczonym czasie, będzie to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Spadkobierca, który spadek odrzucił, jest wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26 maja 1997 r. (sygn. akt: I CKU 8/97) orzekł, że odrzucenie spadku przez spadkobiercę wyłącza go od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.). Stosownie jednak do art. 931 § 2 k.c., powoduje to, że udział spadkowy tego spadkobiercy (o ile jest on, jak w rozpatrywanej wówczas sprawie, dzieckiem spadkobiercy) przypada dzieciom w częściach równych. Złożenie zatem w rozpatrywanej wówczas sprawie przez córki spadkodawczyni oświadczeń o odrzuceniu spadku nakładało na Sąd, niezależnie od obowiązku pouczenia stron o następstwach prawnych tych oświadczeń, powinność ustalenia, czy spadkobierczynie, które spadek odrzuciły, mają dzieci, a następnie czynności stosownych do wyniku tych ustaleń. Jeżeli zatem odrzuci Pan spadek, ale ma Pan dzieci, to one także powinny go odrzucić.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy