Odrzucenie spadku przez długi. Jaki termin i procedura?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odrzucenie spadku przez długi. Jaki termin i procedura?

01.11.2022autor: dr Aneta Suchoń

Jestem spadkobiercą ustawowym po bracie mojego taty. Stryj miał jednak długi. Czy i w jakim terminie mogę odrzucić spadek?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy spadek można odrzucić?
  • Czy odrzucenie spadku oznacza wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia?

Czy spadek można odrzucić?

Kwestię tę reguluje artykuł 1012 k.c. Umożliwia on m.in. odrzucenie spadku przez spadkobiercę poprzez złożenie oświadczenia. Należy je złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o tytule swego powołania. Jeżeli nie złoży Pan takiego oświadczenia w wyznaczonym czasie, będzie to jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Spadkobierca, który spadek odrzucił, jest wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

r e k l a m a

Czy odrzucenie spadku oznacza wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia?

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26 maja 1997 r. (sygn. akt: I CKU 8/97) orzekł, że odrzucenie spadku przez spadkobiercę wyłącza go od dziedziczenia tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k.c.). Stosownie jednak do art. 931 § 2 k.c., powoduje to, że udział spadkowy tego spadkobiercy (o ile jest on, jak w rozpatrywanej wówczas sprawie, dzieckiem spadkobiercy) przypada dzieciom w częściach równych. Złożenie zatem w rozpatrywanej wówczas sprawie przez córki spadko­dawczyni oświadczeń o odrzuceniu spadku nakładało na Sąd, niezależnie od obowiązku pouczenia stron o następstwach prawnych tych oświadczeń, powinność ustalenia, czy spadkobierczynie, które spadek odrzuciły, mają dzieci, a następnie czynności stosownych do wyniku tych ustaleń. Jeżeli zatem odrzuci Pan spadek, ale ma Pan dzieci, to one także powinny go odrzucić.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spadek zbiorów jabłek w Europie. Jaka odmiana jabłek szczególnie negatywnie odczuje ten sezon?

W zeszłym tygodniu w Paryżu odbyła się inauguracja kampanii jabłkowo - gruszkowej 2022. W corocznym wydarzeniu brało udział ponad 120 graczy z tego sektora. Co się działo? Do jakich wniosków doszli? Jaka odmiana jabłek szczególnie negatywnie odczuje ten sezon?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)