OC rolników – kiedy i jak zmienić ubezpieczyciela?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OC rolników – kiedy i jak zmienić ubezpieczyciela?

13.01.2020autor: Paweł Mikos

Po roku obowiązywania umowy o OC rolników gospodarz postanowił nie przedłużać jej i wybrać inne towarzystwo ubezpieczeń. Jednak dotychczasowy ubezpieczyciel powiadomił go umowa została przedłużona na kolejny rok. Czy jest to zgodne z prawem? 

Z artykułu dowiesz się

  • Co zrobić, aby nie przedłużyć umowy na OC rolników? 
  • W jakiej sytuacji rolnik może wypowiedzieć ubezpieczenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela?

– Pod koniec 2018 r. zawarłem z jednym z zakładów ubezpieczeń umowę na OC rolników. Po roku jej nie przedłużyłem, gdyż chciałem w styczniu br. zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem. Otrzymałem jednak informację, że umowa została przedłużona. Czy to prawda? Jakie są regulacje prawne w tym zakresie? – dopytuje się jeden z Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego  

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nasza ekspertka z zakresu prawa rolniczego – prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.  

 

r e k l a m a

Co zrobić, aby nie przedłużyć umowy na OC rolników? 

Według art. 46 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych (…), jeżeli rolnik nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została zawarta umowa ubezpieczenia OC rolników, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że zawarto następną umowę na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2. 

Wskazuje ono, że zawarcie następnej umowy nie następuje pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli: 

  • nie opłacono określonej w umowie składki za mijający okres 12 miesięcy lub 
  • w przypadku cofnięcia ubezpieczycielowi zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników albo 
  • w przypadku ogłoszenia upadłości lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń.

 

O czym zakład ubezpieczeń musi poinformować rolnika w przypadku OC rolników? 

W razie zawarcia kolejnej umowy zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Natomiast nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy (na który umowa ubezpieczenia OC rolników została zawarta) jest obowiązany do wysłania klientowi informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres.
Informacja zawiera w szczególności: 

  • określenie wysokości składki ubezpieczeniowej, w przypadku gdy dojdzie do zawarcia następnej umowy ubezpieczenia w trybie ust. 1, 
  • pouczenie, że wysokość składki, o której mowa w pkt 1, może ulec zmianie, jeżeli po wysłaniu informacji przez zakład ubezpieczeń wyjdą na jaw okoliczności mające wpływ na wysokość składki, oraz wskazanie tych okoliczności, 
  • pouczenie o prawie wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC rolników zgodnie z ust. 1 oraz o formie, możliwym sposobie oraz terminie złożenia wypowiedzenia, 
  • pouczenie o skutkach tego wypowiedzenia oraz o skutkach braku tego wypowiedzenia.  

Czy rolnik może wypowiedzieć ubezpieczenie OC u dotychczasowego ubezpieczyciela, jeśli ma już wykupione OC w innym towarzystwie? 

Podsumowując, powinien Pan otrzymać w grudniu 2019 r. powyższe informacje.
Należy także zaznaczyć, że w świetle art. 46a ustawy z 22 maja 2003 r., jeżeli posiadacz gospodarstwa rolnego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC rolników zawarto w trybie art. 46 ust. --1 (powyższym), umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.
W przypadku wypowiedzenia, zgodnie z ust. 1, zakład ubezpieczeń może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. 

 

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik na KRUS-ie i w spółce? Czy to możliwe

Czytelnicy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" do Redakcji zwrócili się z frapującym pytaniem: czy będąc ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą założyć spółdzielnie rolniczą? Odpowiedź może zaskakiwać.

czytaj więcej

Zakup ziemi rolnej a zwolnienie z podatku rolnego i PCC

Rolnicy chcąc powiększyć swoje gospodarstwo i kupując ziemię rolną zastanawiają się czy mogą jednocześnie skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz z ulgi w podatku rolnym. Jak to jest związane z pomocą de minimis dla rolnictwa? 

czytaj więcej

Czy prowadząc działalność gospodarczą można być ubezpieczonym w KRUS?

Jakie warunki należy spełnić, żeby podlegać ubezpieczeniu w KRUS i jednocześnie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)