Nowe wytyczne dotyczące ogłoszeń sprzedaży nieruchomości rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe wytyczne dotyczące ogłoszeń sprzedaży nieruchomości rolnych

18.06.2020autor: Michał Czubak

Jestem rolnikiem indywidualnym i szukam nowych gruntów, aby powiększyć gospodarstwo rolne. Ponoć zmieniły się przepisy dotyczące zamieszczenia ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości rolnych na portalu KOWR.

Z artykułu dowiesz się

  • sprzedaż nieruchomości rolnych po nowemu
  • platforma eRolnik, dla kogo?

Sprzedaż nieruchomości rolnych po nowemu

Z dniem 12.06.2020 r. weszła w życie nowelizacja z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR) z dnia 26.04.2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1080). Na podstawie nowelizacji do art. 2 ustawy dodano ust 4a. W świetle tego przepisu zamieszczanie ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych oraz odpowiedzi na ogłoszenia o nieruchomości rolnej odbywa się bezpłatnie na platformie eRolnik.
r e k l a m a

eRolnik, platforma którą zainteresowani rolnicy powinni śledzić

Zgodnie z informacjami KOWR, rejestracja na eRolnik może polegać albo na wypełnieniu formularza rejestracji, albo pośrednio z wykorzystaniem konta ePUAP. Więcej na: erolnik.gov.pl. Może Pan oczywiście przeglądać na bieżąco dodane ogłoszenia. Obowiązek ich zamieszczania odnosi się do podmiotów, które muszą wykazać, że nie mogły sprzedać nieruchomości rolnej rolnikowi indywidualnemu.

Jak powinna wyglądać odpowiedź na ogłoszenie?

Z kolei według dodanego ust. 4e, odpowiedź na ogłoszenie o nieruchomości rolnej powinna zawierać m.in. proponowaną cenę zakupu, imię i nazwisko rolnika indywidualnego, który zamierza kupić nieruchomość rolną, wraz z podaniem adresu zameldowania na pobyt stały. Odpowiedź musi również zawierać oświadczenie zainteresowanego, że jest rolnikiem indywidualnym.

Nie tylko systemy teleinformatyczne. Można składać odpowiedź osobiście

Przepisy umożliwiają również złożenie odpowiedzi nie tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, ale także w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka, właściwym ze względu na położenie nieruchomości rolnej. Należy to zrobić we wskazanym w ogłoszeniu terminie. Należy także zaznaczyć, że według dodanego do art. 2 UKUR ust. 4f oraz 4g zarówno zbywca nieruchomości rolnej, który da ogłoszenie o nieruchomości rolnej, jak i podmiot, który da odpowiedź bez zamiaru zawarcia umowy sprzedaży, są zobowiązani do naprawienia szkody.

Naprawa szkód. Kto powinien je naprawiać?

Chodzi o szkody, które poniósł dający ogłoszenie oraz ten, który złożył odpowiedź na nie, licząc, że dojdzie do zawarcia umowy. Naprawienia szkód może żądać również KOWR, który dokonał czynności związanych z zamieszczonym ogłoszeniem i odpowiedzią na nie.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kwota graniczna podatku dla rolników na podwójnym KRUS-ie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała informacje w sprawie podatku dochodowego za obecny rok od przychodów z działalności pozarolniczej. Ile ona wynosi?

czytaj więcej

Wypadek na polu. Rolnik zmiażdżony przez prasę

Tragiczny wypadek podczas prac polowych. Nie żyje 55-letni rolnik. Mężczyzna został zmiażdżony przez prasę rolniczą. Zmarł na miejscu.

czytaj więcej

Ardanowski: handel musi po partnersku traktować rolników i przetwórców

Handel uzyskuje znaczące dochody z racji sprzedaży artykułów żywnościowych, zaś naszym przetwórcom zostają tylko ochłapy. Natomiast rolnikom za sprzedane surowce oferuje się mniej niż owe ochłapy – mówi dla TPR minister rolnictwa. Jak chce to zmienić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)