Nawet 100 tys. euro dotacji dla grup producentów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawet 100 tys. euro dotacji dla grup producentów

12.06.2020autor: Magdalena Szymańska

19 czerwca rusza kolejny nabór wniosków w ramach działania „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” z PROW 2014–2020. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR. Podmioty zainteresowane tą formą współpracy będą mogły składać wnioski do 17 sierpnia.

Do kogo skierowany jest program „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”?

Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych uznanych od 1 czerwca 2019 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
r e k l a m a

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Wsparcie nie jest przewidziane dla grup i organizacji zrzeszających producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Jakich formalności należy dopełnić, by móc ubiegać się o pieniądze?

Przed złożeniem wniosku o uznanie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną, wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – Rejestrze Przedsiębiorców. Z kolei do wniosku o uznanie, który składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, załącza się plan biznesowy. Od daty uznania grupa producentów rolnych lub organizacja producentów jest zobowiązana do realizacji zatwierdzonego planu biznesowego.

Do 100 tysięcy euro w ramach rocznych płatności przez pierwsze 5 lat

Złożone wnioski o dofinansowanie poddawane są ocenie punktowej. Liczba uzyskanych punktów decyduje o kolejności przyznania pomocy. Dofinansowanie przyznawane jest w formie rocznych płatności przez pierwszych 5 lat następujących po dacie uznania. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio:
  • w pierwszym roku 10% przychodów netto,
  • w drugim roku – 9%,
  • w trzecim – 8%,
  • w czwartym – 7%
  • w piątym 6%.
W każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia grupa lub organizacja producencka mogą otrzymać do 100 tys. euro.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje na zalesienie dla rolników. Kto i ile może dostać?

1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Potrwa do 31 lipca br. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR.

czytaj więcej

Dotacje na budowę studni i zakup deszczowni tylko dla nielicznych szczęśliwców

Do 20 lipca można składać w ARiMR wnioski o dofinansowanie inwestycji w nawadnianie gospodarstw. W przedłużonym naborze wprowadzono pewne uproszczenia, ale nadal biurokracja związana z wystąpieniem o to wsparcie zniechęca do niego wielu rolników.

czytaj więcej

Młody rolnik 2020 – jak wziąć 150 tys. złotych dotacji?

W maju ma ruszyć nabór wniosków na „Premię dla młodych rolników”. Do wzięcia jest 150 tys. zł. Warto przyjrzeć się warunkom, jakie należy spełnić – zarówno przed otrzymaniem premii, jak i po nim. Uczulamy rolników, by osobiście pilnowali wszystkich terminów, jakie wiążą się z tą pomocą. Trzeba też dobrze przemyśleć, co powinno znaleźć się w biznesplanie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)