Najwięcej restrukturyzacji długów jest w rolnictwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najwięcej restrukturyzacji długów jest w rolnictwie

06.11.2022autor: Magdalena Szymańska

Z analiz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, iż do końca września 2022 r. ogłoszono 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. Pomimo że od grudnia 2021 r. nie ma już covidowego, uproszczonego postępowania, we wrześniu 2022 r. odnotowano najwyższą w tym roku liczbę postępowań. Co jednak ciekawe: najwięcej dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych (57%) oraz gospodarstw rolnych (19,6%).

Gdzie najwięcej restrukturyzacji?

Na rozpoczęcie restrukturyzacji w tym roku najwięcej podmiotów zdecydowało się z województw: mazowieckiego (16,7%), śląskiego (12%) i wielkopolskiego (11%). Jeżeli chodzi o działy gospodarki, to najwięcej postępowań dotyczy podmiotów związanych z rolnictwem, handlem i przetwórstwem przemysłowym. W bieżącym roku takie postępowanie jest prowadzone u 328 podmiotów związanych z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem. Wśród branż (według PKD), w których takich postępowań jest najwięcej, dominują te zajmujące się uprawami rolnymi połączonymi z chowem i hodowlą zwierząt. Według danych z końca września br. 204 takie gospodarstwa są obecnie restrukturyzowane. Na tej liście podmiotów znalazło się także 37 gospodarstw zajmujących się uprawą zbóż, roślin strączkowych i roślin oleistych na nasiona, 21 prowadzących chów i hodowlę bydła mlecznego, 13 farm drobiarskich oraz 5 gospodarstw utrzymujących bydło opasowe oraz 4 gospodarstwa trzodowe.

r e k l a m a

Najwięcej restrukturyzacji w rolnictwie

Warto zaznaczyć, iż w ubiegłym roku, według danych z końca listopada, postępowania restrukturyzacyjne prowadzono w 457 gospodarstwach rolnych. Wśród działów gospodarki dominowały także te związane z rolnictwem (486 postępowań), a jeśli chodzi o PKD, najwięcej podmiotów prowadziło działalność, podobnie jak w wykazie z września br., w zakresie upraw rolnych połączonych z chowem – 300 postępowań restrukturyzacyjnych.

Trzeba mieć tylko nadzieję, że prowadzone postępowania restrukturyzacyjne zapobiegną upadłości gospodarstw rolnych. Pomimo że rolnictwo, według danych z COIG, dominuje wśród branż objętych restrukturyzacją, wielo­krotnie zwracaliśmy uwagę na naszych łamach, iż potrzeby rolników w tym zakresie rosną, a przepisy nie do końca są dostosowane do realiów prowadzenia działalności rolniczej.

Przepisy o postępowaniach restrukturyzacyjnych obowiązują od 2016 r. Z roku na rok liczba takich postępowań rośnie: w 2016 rozpoczęto ich 212, w 2017 r. – 348, w 2018 r. – 465, w 2019 r. – 465, w 2020 r. – 800, a w 2021 – już 1888. Dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (90,12% wszystkich postępowań).

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy we Francji będą bez wody przez protesty aktywistów? „To ekoterroryzm"

Pod koniec października we Francji doszło do manifestacji, które przerodziły się w brutalne starcia z policją. Grupa ekologicznych aktywistów usiłowała zablokować budowę zbiornika retencyjnego, który ma być zbawieniem dla rolników, którzy tracą plony przez suszę. Aktywiści używali nawet koktajli Mołotowa wobec policjantów! Szef francuskiego MSW uznał takie działania za ekoterroryzm.

czytaj więcej

Nawozy zdrożały nawet o 1000 zł/t w ciągu tygodnia! Jakie są ceny nawozów na początku września?

W ciągu kilku dni od wstrzymania produkcji przez Grupę Azoty ceny nawozów wystrzeliły w górę. Ile obecnie trzeba zapłacić za mocznik, saletrę czy polifoskę? Czy rząd obniży ceny nawozów? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)