Z artykułu dowiesz się
- Czy zasiłek na odbudowę dotyczy budynków gospodarczych?
- Czym różni się budynek mieszkalny od gospodarczego?
Z artykułu dowiesz się
Decyzja odmawiająca prawa do zasiłku jest zgodna z obowiązującym prawem. Jak przewidują wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 czerwca 2021 r. określające zasady udzielania ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych, pomoc ta przeznaczona jest na:
tzw. pomoc doraźną dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne;
remont albo odbudowę budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który został zniszczony lub uszkodzony w wyniku powodzi, podtopień, intensywnych opadów atmosferycznych, silnych wiatrów, wyładowań atmosferycznych lub osunięć ziemi.
Przez budynek mieszkalny rozumie się także budynek gospodarczy służący zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych rodziny lub osoby samotnie gospodarującej, w szczególności budynek inwentarski. Jeżeli Pana budynek mieszkalny nie został uszkodzony i Pan oraz Pana rodzina macie zaspokojone niezbędne potrzeby bytowe, nie ma podstaw do przyznania pomocy.
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego może Pan oczywiście złożyć, ale raczej nie ma szans na jego uwzględnienie.
Alicja Moroz
fot. M. Czubak
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy