Na jakich zasadach można sprzedać ziemię rolną przed upływem 5 lat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich zasadach można sprzedać ziemię rolną przed upływem 5 lat?

24.10.2019autor: Paweł Mikos

Ze względu na częste zmiany w prawie w zakresie obrotu gruntami rolnymi wciąż jest wiele pytań w tym zakresie. Także o to jak długo należy prowadzić działalność rolniczą na kupione ziemi oraz kiedy jest potrzebna zgoda KOWR na sprzedaż ziemi rolnej?   

Z artykułu dowiesz się

  • Czy trzeba prowadzić działalność rolniczą na kupionej ziemi rolnej? 
  • W jakiej sytuacji można wcześniej sprzedać ziemię rolną? 
  • Czy zakaz sprzedaży gruntów rolnych dotyczy też działki nabytej jako spadek? 

Czy osoba, która nabyła grunty rolne w sierpniu, może je sprzedać bądź darować? Czy musi prowadzić na nich działalność rolniczą, a jeśli tak, to jak długo? – takie pytanie zadał jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

Odpowiedzi na to zapytanie udziela dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka z zakresu prawa rolnego z Wydziału Prawa UAM współpracująca na stałe z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

 

r e k l a m a

Należy prowadzić działalność rolniczą na kupionej ziemi przez 5 lat

Według art. 2b ust. 1 i 2 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna. 

Powinien to robić przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej – prowadzić to gospodarstwo osobiście. 

W okresie powyższym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. 

W jakiej sytuacji można wcześniej sprzedać ziemię rolną? 

Przepisy przewidują jednak sytuacje, w których może nastąpić wcześniejsze zbycie. Odbywa się to za zgodą Dyrektora Generalnego KOWR, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej. Zgoda jest wyrażana w drodze decyzji administracyjnej, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. 

Ponadto ustawa przewiduje sytuacje, w których nie stosuje się obowiązku 5-letniego prowadzenia działalności. Dotyczą one nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie m.in.: 

  • osobie bliskiej, 
  • w wyniku wykonania umowy z następcą, o której mowa w art. 84 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli następca ten w chwili nabycia będzie rolnikiem indywidualnym, 
  • jednostce samorządu terytorialnego, Skarbowi Państwa lub działającemu na jego rzecz KOWR, 
  • państwowej lub samorządowej osobie prawnej, jeżeli nieruchomość rolna jest przeznaczona na cele publiczne określone w ostatecznej decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego,
  • osobie, której została przyznana pomoc w ramach PROW na lata 2014–2020.

5-letni zakaz sprzedaży ziemi rolnej nie dotyczy gruntów nabytych w wyniku dziedziczenia

Pięcioletni obowiązek prowadzenia działalności rolniczej nie dotyczy także nieruchomości nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego. Przed upływem 5 lat można również sprzedać, wydzierżawić działkę rolną położoną w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha na obszarze górniczym lub terenie górniczym. 

dr hab. Aneta Suchoń 
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy KOWR przekaże diecezji świdnickiej 1000 ha ziemi rolnej

Rolnicy z woj. dolnośląskiego obawiają się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zamierza przekazać około 1000 ha ziemi rolnej na rzecz Diecezji Świdnickiej. Napisali w tej sprawie list do wrocławskiego oddziału KOWR. Co na to KOWR? 

czytaj więcej

Wycięcie drzewa na własnej działce – kiedy nie potrzeba zezwolenia?

Wiele osób, w tym rolnicy chcąc uporządkować swoją nieruchomość planuje wyciąć drzewa lub krzewy. Kiedy nie trzeba zezwolenie na taką wycinkę? Gdzie i na jakiej zasadzie można uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa, a kiedy należy je tylko zgłosić? 

czytaj więcej

Sąsiad wybudował się na mojej ziemi. Czy musi ten grunt wykupić?

Co zrobić, gdy sąsiedzi bez naszej zgody wybudują się na naszej ziemi? Co zrobić, nawet jeśli to "tylko" budynek gospodarczy? Jakie mamy prawa i drogi dochodzenia swoich praw? Jakie przepisy znajdują w takich sprawach zastosowanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)