Sąsiad wybudował się na mojej ziemi. Czy musi ten grunt wykupić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sąsiad wybudował się na mojej ziemi. Czy musi ten grunt wykupić?

17.10.2019autor:

Co zrobić, gdy sąsiedzi bez naszej zgody wybudują się na naszej ziemi? Co zrobić, nawet jeśli to "tylko" budynek gospodarczy? Jakie mamy prawa i drogi dochodzenia swoich praw? Jakie przepisy znajdują w takich sprawach zastosowanie?

Nabyłem w spadku po matce działkę w sąsiedniej wsi. Matka tam od dłuższego czasu nie mieszkała, bo ciężko chorowała i potrzebowała opieki, więc zabraliśmy ją do siebie. Teraz się okazało, że sąsiadka matki naruszyła granicę i pobudowała częściowo na moim gruncie stodołę i przesunęła płot. Wezwany przeze mnie geodeta stwierdził, że zajęła pas gruntu o szerokości 1 m i długości 100 m. Czy mogę żądać od sąsiadki wykupienia tego pasa gruntu? Czy możliwe jest jego zasiedzenie przez sąsiadkę? – napisał do redakcyjnego prawnika jeden z prenumeratorów "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
 

r e k l a m a

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

Może Pan domagać się wykupu gruntu przez sąsiadkę, ale tylko tego, który znajduje się pod budynkiem. Zgodnie bowiem z art. 231 § 2 k.c., właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przekraczającej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.  

Roszczenie o przeniesienie własności gruntu pod budynkiem

Roszczenie o przeniesienie własności gruntu pod budynkiem lub innym urządzeniem za wynagrodzeniem przysługuje również samoistnemu posiadaczowi gruntu w dobrej wierze, który wzniósł je na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przewyższającej znacznie wartość zajętej na ten cel działki. W tym jednak wypadku o dobrej wierze raczej nie może być mowy, gdyż sąsiadka wykorzystała nieobecność właścicielki, żeby wejść na cudzy grunt. Przeniesienie własności gruntu w oparciu o zgłoszone roszczenie następuje w postaci umowy pomiędzy stronami zawartej w formie aktu notarialnego albo w oparciu o orzeczenie sądu. 

Powinien Pan zatem zażądać od sąsiadki zawarcia stosownej umowy, wyznaczając termin dokonania tej czynności, a jeżeli nie przyniesie to rezultatu, pozostanie wystąpienie na drogę sądową. Prawo wykupu nie jest wykonywane co do całości nieruchomości, lecz jedynie co do jej części zabudowanej budynkiem lub innymi urządzeniami z uwzględnieniem niezbędnego obejścia. Przy czym obszar ten wydziela się tak, aby zagwarantować możliwość prawidłowego korzystania z budynku lub urządzeń. 

Wydanie całego pasa gruntu

Jeżeli nie jest Pan zainteresowany takim rozwiązaniem, może Pan żądać wydania całego pasa gruntu – stosownie do art. 222 § 1 k.c., zgodnie z którym właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Może Pan również domagać się przywrócenia stanu poprzedniego na gruncie, czyli usunięcia budynku i płotu, a także wynagrodzenia za bezumowne korzystanie (art. 224 w zw. z art. 225 k.c.).

Możliwość nabycia własności zajętego pasa gruntu przez zasiedzenie sąsiadka miałaby dopiero po upływie 30 lat nieprzerwanego posiadania, przy czym wniesienie do sądu powództwa, np. o wydanie nieruchomości, przerywa bieg tego terminu.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uproszczenia w prawie budowlanym dla rolników - co się zmieni?

Ma być prościej i szybciej. Tak komentowane są zmiany w Prawie budowlanym, które na początku listopada przyjęła Rada Ministrów. Nowe przepisy wejdą w życie w pierwszym półroczu przyszłego roku. Co one oznaczają dla rolników?

czytaj więcej

Jaka kwota jest wolna od zajęcia na rachunku bankowym?

Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze zgormadzone i wpływające na konto czy musi jakąś kwotę pozostawić do dyspozycji dłużnika? Czy są jakieś świadczenia, wpłaty, których komornik nie może zająć? Coraz więcej osób zadaje takie pytania redakcji Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Na jakich zasadach można sprzedać ziemię rolną przed upływem 5 lat?

Ze względu na częste zmiany w prawie w zakresie obrotu gruntami rolnymi wciąż jest wiele pytań w tym zakresie. Także o to jak długo należy prowadzić działalność rolniczą na kupione ziemi oraz kiedy jest potrzebna zgoda KOWR na sprzedaż ziemi rolnej?   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)