Wycięcie drzewa na własnej działce – kiedy nie potrzeba zezwolenia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wycięcie drzewa na własnej działce – kiedy nie potrzeba zezwolenia?

23.10.2019autor: Paweł Mikos

Wiele osób, w tym rolnicy chcąc uporządkować swoją nieruchomość planuje wyciąć drzewa lub krzewy. Kiedy nie trzeba zezwolenie na taką wycinkę? Gdzie i na jakiej zasadzie można uzyskać zezwolenie na wycięcie drzewa, a kiedy należy je tylko zgłosić? 

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy nie trzeba zgody na wycięcie drzewa lub krzewów? 
  • Kiedy i jak należy dokonać zgłoszenia wycięcia drzewa? 
  • Czy za usunięcie drzewa pobierana jest opłata?

Planuję ściąć kilka drzew, które rosną w rowie należącym do mojego gospodarstwa. Pozyskane drewno chciałbym wykorzystać na cele opałowe. Czy potrzebuję zezwolenie na taką wycinkę? – chce wiedzieć jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

r e k l a m a
Na to pytanie odpowada dr hab. Aneta Suchoń, ekespertka z zakresu prawa rolnego z Wydziału Prawa UAM współpracująca na stałe z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

Kiedy nie jest potrzebna zgoda na wycięcie drzewa lub krzewów? 

Ustawa o ochronie przyrody przewiduje kilka sytuacji, w których nie potrzebna jest zgoda na wycinkę. Są one zawarte w art. 83f ustawy o ochronie przyrody. Według tego przepisu, obowiązek uzyskania zgody na usunięcie drzew i krzewów nie odnosi się m.in. do: 

  • krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2; 
  • krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni; 
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego, oraz 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
  • drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to działalność gospodarcza, więc zgoda na wycięcie drzewa będzie często potrzebna

Należy podkreślić, że co do zasady za działalność gospodarczą uważana jest także działalność rolnicza. Zatem jeżeli osoba prowadząca działalność rolniczą zamierza usunąć drzewa, potrzebuje zezwolenie, chyba że zachodzą inne przesłanki określone w ustawie. Dlatego należy skonsultować te kwestie w urzędzie gminy. 

Bez zgody można usunąć także drzewa lub krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, na plantacjach lub w lasach oraz usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. 

 

Kiedy i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia wycięcia drzewa? 

Poza tym trzeba mieć na uwadze rozmiar drzew. Jeżeli drzewa przekraczają wymienione powyżej rozmiary, trzeba dokonać zgłoszenia do gminy. 

Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. 

W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia odbywają się oględziny, z których sporządzany jest protokół. Po dokonaniu oględzin organ (wójt, burmistrz albo prezydent miasta) może w ciągu 14 dni wnieść sprzeciwić dotyczący wycinki. Jeżeli sprzeciwu nie będzie, drzewa można usuwać. 

 

Za usunięcie drzewa lub krzewu pobierana jest opłata

Według art. 83a ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a w przypadku gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzki konserwator zabytków. Jeżeli drzewa mają być usuwane w pasie drogowym drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydanie zezwolenia trzeba uzgodnić z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska. 

Według art. 83c ustawy o ochronie przyrody, organ wydający zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych. 

Należy także zaznaczyć, że jeżeli przyczyną usunięcia drzewa lub krzewu jest realizacja inwestycji wymagającej uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub pozwolenia na budowę, zezwolenie na usunięcie może zostać wykonane pod warunkiem uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub pozwolenia na budowę, które kolidują z drzewami lub krzewami będącymi przedmiotem zezwolenia. Przepisu nie stosuje się do inwestycji liniowych celu publicznego.

Za usunięcie drzewa lub krzewu pobiera się opłaty. Są one naliczane w zezwoleniu. 


Dr hab. Aneta Suchoń 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przygotować sad do zimy?

Sezon wegetacyjny roślin sadowniczych dobiegł końca, nie możemy jednak zapominać o przygotowaniu ich do zimy.

czytaj więcej

Jak posadzić jabłoń jesienią?

Nim posadzone drzewa zaczną owocować, trochę potrwa. Ważne jednak, że będą to owoce z własnej uprawy. Dzięki badaniom i doświadczeniom naukowców, mamy dziś drzewka owocujące już po dwóch latach po posadzeniu.

czytaj więcej

Jaka kwota jest wolna od zajęcia na rachunku bankowym?

Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze zgormadzone i wpływające na konto czy musi jakąś kwotę pozostawić do dyspozycji dłużnika? Czy są jakieś świadczenia, wpłaty, których komornik nie może zająć? Coraz więcej osób zadaje takie pytania redakcji Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)