Na jakich warunkach można otrzymać rentę socjalną na niepełnosprawne dziecko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakich warunkach można otrzymać rentę socjalną na niepełnosprawne dziecko?

12.05.2021

Syn od kilku lat jest niepełnosprawny. Uczy się obecnie w szkole wyższej i ma 4 ha gruntów rolnych, które otrzymał w spadku po dziadku. Czy ma szanse otrzymać rentę socjalną? Czy do powstania prawa do niej bierze się pod uwagę sytuację materialną?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie są warunki przyznania renty socjalnej?
  • kiedy renta stała a kiedy czasowa?
  • kiedy niepełnosprawny uznany jest za niezdolnego do pracy?
  • czy świadczenie przysługuje posiadaczowi lub właścicielowi nieruchomości rolnej?

Jakie są warunki przyznania renty socjalnej?

Warunki przyznania renty socjalnej uregulowano w art. 4 ustawy o rencie socjalnej. Przysługuje ona osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18. roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia,
  • w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
r e k l a m a

Kiedy renta stała a kiedy czasowa?

Osobie, która utraciła sprawność organizmu przed ukończeniem 18 lat, przysługuje renta socjalna stała – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała, albo okresowa – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

Kiedy niepełnosprawny uznany jest za niezdolnego do pracy?

Sąd Apelacyjny w Szczecinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 22 października 2013 r. (sygn. akt: III AUa 334/13) orzekł, że definicja prawna pojęcia niepełnosprawności ujęta została szerzej aniżeli definicja niezdolności do pracy. W konsekwencji każda osoba, która uzyskała orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, jest uznawana równocześnie za niepełnosprawnego, ale nie każdy niepełnosprawny staje się automatycznie osobą niezdolną do pracy.

Czy świadczenie przysługuje posiadaczowi lub właścicielowi nieruchomości rolnej?

Posiadanie gruntów rolnych uregulowano w art. 7 ustawy o rencie socjalnej. Świadczenie to nie przysługuje właścicielowi lub posiadaczowi (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Natomiast współwłaścicielowi nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w orzeczeniu z dnia 27 listopada 2019 r. (sygn. akt: III AUa 404/19), przy ocenie, czy stronie przysługuje prawo do świadczenia, organ rentowy i sąd nie może uwzględniać innych przesłanek aniżeli te, które wymienił ustawodawca jako warunkujące powstanie prawa do tego świadczenia.

Obojętna dla powstania prawa do renty socjalnej i rodzinnej jest sytuacja materialna i życiowa osoby ubiegającej się o to świadczenie.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak można zabezpieczyć kontakt z dzieckiem w trakcie rozwodu?

Żona chce się rozwieźć z rolnikiem. Wyprowadziła się od niego i zabrała 4-letniego synka. Ojciec od wielu tygodni już nie widział swojego dziecka. Czy takie działanie żony jest zgodne z prawem? Czy przed rozwodem można dochodzić praw do kontaktów z dzieckiem?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)