Kto reprezentuje dorosłe dziecko z autyzmem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto reprezentuje dorosłe dziecko z autyzmem?

12.11.2020autor: Michał Czubak

Mamy syna z głębokim autyzmem. W przyszłym roku skończy 18 lat. Martwimy się, jak będziemy mogli załatwiać jego sprawy, kiedy syn będzie już pełno­letni. Słyszeliśmy o możliwości ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej. Czy w naszym przypadku byłoby to możliwe? Jak możemy to załatwić?

Z artykułu dowiesz się

  • kurator czy opiekun?
  • kto może złożyć wniosek o kuratora?
  • czy możliwe jest ubezwłasnowolnienie syna?

Kurator czy opiekun?

Wydaje się, że w Państwa sytuacji należy raczej starać się o ubezwłasnowolnienie syna i ustanowienie jednego z Państwa jego opiekunem.

Zgodnie z art. 183 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dla osoby niepełnosprawnej ustanawia się kuratora, jeżeli osoba ta potrzebuje pomocy do prowadzenia wszelkich spraw albo spraw określonego rodzaju lub do załatwienia poszczególnej sprawy.

r e k l a m a

Kto określa zakres obowiązków kuratora?

Zakres obowiązków i uprawnień kuratora określa sąd opiekuńczy. Na podstawie art. 600 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, kuratora dla osoby niepełnosprawnej sąd opiekuńczy (sąd rejonowy – wydział rodzinny i nieletnich) ustanawia na wniosek tej osoby, a za zgodą osoby niepełnosprawnej, także na wniosek organizacji pozarządowej, do której zadań statutowych należy ochrona praw osób niepełnosprawnych, udzielanie pomocy takim osobom lub ochrona praw człowieka.

Kto może złożyć wniosek o kuratora?

Wniosek może zatem złożyć tylko sama osoba niepełnosprawna lub – z jej zgodą – organizacja pozarządowa. Jeśli Państwa syn ma ciężką postać autyzmu, podjęcie przez niego takich działań jest wykluczone.

Czy możliwe jest ubezwłasnowolnienie syna?

Zgodnie z § 2 wymienionego wyżej przepisu, w przypadku gdy stan osoby niepełnosprawnej wyklucza możliwość złożenia wniosku lub wyrażenia zgody, sąd może ustanowić kuratora z urzędu. Może to zrobić także w przypadku, o którym mowa w art. 558 § 2 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem, w razie oddalenia wniosku o ubezwłasnowolnienie sąd zawiadamia sąd opiekuńczy o potrzebie ustanowienia kuratora dla osoby niepełnosprawnej. Należałoby więc skierować do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie syna. Jeśli sąd stwierdzi, że nie ma do tego wystarczających przesłanek, ustanowienie kuratora dla syna nastąpi z urzędu, bez potrzeby składania wniosku.

Kto może zostać ubezwłasnowolniony?

Zgodnie z art. 13 Kodeksu cywilnego, osoba, która ukończyła lat 13, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.

Natomiast, zgodnie z art. 16 k.c., osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie częściowe można zgłosić już na rok przed dojściem do pełnoletniości osoby, której on dotyczy. Z takim wnioskiem do sądu mogą wystąpić m.in. krewni w linii prostej (dziadkowie, rodzice, dzieci wnuki, prawnuki).

Gdzie złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie?

Wniosek składa się do sądu okręgowego – wydziału cywilnego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. Do wniosku należy dołączyć świadectwo lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinię psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KRUS: od 9 listopada zasiłek opiekuńczy na dzieci. Kto może dostać?

Ze względu na zwalczanie pandemii koronawirusa rząd wprowadził naukę zdalną dla uczniów klas 1-3 i przedłużył taki system nauki dla starszych dzieci i młodzieży. Z tego powodu rodzicom, w tym także rolnikom, przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać takie świadczenie?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Stawka VAT na rzepak wynosi 5 czy 8%? Jest interpretacja resortu finansów

Z uwagi na liczne wątpliwości powstałe po zmianie od 1 lipca br. stawek podatków VAT na niektóre towary i usługi, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystąpiły do Ministerstwa Finansów z zapytaniem, czy  na nasiona rzepaku obowiązuje stawka 5 czy 8% podatku VAT.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)