Z artykułu dowiesz się
- kto opłaca podatek do gruntów, a kto od wiatraka?
- kto jest posiadaczem rzeczy w tym przypadku?
Z artykułu dowiesz się
Należy w tym przypadku odróżnić dwie kwestie – podatek od gruntu wydzierżawionego pod elektrownię wiatrową i podatek od budowli, jaką jest wiatrak, a która w Państwa przypadku dopiero powstanie. Jeśli chodzi o grunt, do płacenia podatku są zobowiązani Państwo. Natomiast podatek od wiatraka (kiedy zostanie postawiony) będzie płacić spółka.
Prawdą jest, że organ podatkowy nie jest w żadnym razie związany zapisami umowy. Musi się on bowiem kierować przepisami ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Przedmiotem podatku od nieruchomości są budynki, budowle i grunty. Natomiast zgodnie z art. 3 tej ustawy, podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
Jeżeli przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym. Przepisy wymienionej wyżej ustawy (ani innej ustawy podatkowej) nie zawierają definicji posiadacza samoistnego. Dlatego należy tu odwołać się do tego pojęcia w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego.
W myśl tego przepisu posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Posiadaczem samoistnym rzeczy jest taki podmiot, który uważa się za uprawnionego do rozporządzania nią, a więc nie ma potrzeby liczenia się z uprawnieniami właścicielskimi innej osoby. Posiadaczem samoistnym może być osoba, której przysługuje tytuł prawny do nieruchomości (prawo własności). Może nią być też osoba, która tytułu takiego nie ma, lecz uznaje się z przyczyn usprawiedliwionych za właściciela albo przejawia wolę władania rzeczą dla siebie jak właściciel, wiedząc, że nie jest właścicielem.
Posiadacz zależny swoje prawo do władania nieruchomością wykonuje za zgodą właściciela, a zatem nie jest posiadaczem samoistnym i w związku z tym nie może być podatnikiem podatku od nieruchomości.
Spółka będzie natomiast właścicielem wiatraka, który zbuduje na dzierżawionym od Państwa gruncie. Zgodnie z art. 2 ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, elektrownia wiatrowa jest budowlą. Tego rodzaju budowla nie jest częścią składową nieruchomości, tak jak np. budynki. Nie jest ona bowiem trwale związana z gruntem, ma charakter tymczasowy, gdyż po okresie użytkowania może zostać zdemontowana.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 stycznia 2020 r. (sygn. akt: II FSK 213/18), uznanie elektrowni wiatrowej w całości za budowlę jest wiążące na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Alicja Moroz
fot. archiwum red.
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy