Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i co to daje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku i co to daje?

31.12.2020autor: Michał Czubak

Pięć lat temu zmarł ojciec naszego zięcia. Zostało po nim gospodarstwo rolne, które było jego wyłączną własnością. Żyje wdowa po zmarłym, zięć ma troje rodzeństwa. Jego matka nic nie robi z tym spadkiem, sama wszystko użytkuje. Co zięć powinien zrobić, żeby otrzymać swoją część spadku?

Z artykułu dowiesz się

  • komu przypadnie majtek po śmierci osoby bliskiej?
  • kto może złożyć wniosek o nabycie spadku?
  • gdzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabyci spadku?



Komu przypadnie majtek po śmierci osoby bliskiej?

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, w którym zadysponował swoim majątkiem na wypadek śmierci, majątek przypadnie spadkobiercom ustawowym, którymi są żona i dzieci. Stosownie do art. 1025 Kodeksu cywilnego Pani zięć powinien wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

r e k l a m a

Kto może złożyć wniosek o nabycie spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku mogą złożyć osoby zainteresowane, wśród których znajdują się m.in.:

  • spadkobiercy ustawowi lub testamentowi,
  • wierzyciel spadkobiercy,
  • wierzyciel spadku (np. zapisobiorca),
  • prokurator.

Gdzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabyci spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Od wniosku w tej sprawie pobiera się opłatę stałą w kwocie 100 zł.

Sąd będzie ustalał z urzędu, kto jest spadkobiercą. Rozstrzygnięcie zapada bez względu na wnioski uczestników postępowania. W szczególności sąd bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje.

W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd określi udziały poszczególnych spadkobierców. Udział matki będzie wynosił 1/4, natomiast pozostała część przypadnie dzieciom w częściach równych. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do sądu z wnios­kiem o dział spadku. Zięć powinien w nim wskazać proponowany sposób podziału spadku. Może on być połączony ze zniesieniem współwłasności.

Kiedy sprawy spadkowe można załatwić u notariusza?

Istnieje możliwość załatwienia obu spraw u notariusza, ale tylko wówczas, gdy spadkobiercy są zgodni i stawią się wszyscy u notariusza w celu sporządzenia przez niego aktu poświadczenia dziedziczenia, a następnie dokonają umownego działu spadku. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli między spadkobiercami nie ma zgody.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wniosek o 500+ trzeba złożyć na nowo

W tym roku zmieniły się zasady ustalania okresu wypłaty świadczenia 500+ oraz termin składania wniosków. Prawo do 500+ będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

czytaj więcej

Nowa WPR i pomoc covidowa zatwierdzone. Jakie dotacje dla rolników?

Parlament Europejski zatwierdził przepisy zapewniające płynne przejście z obecnej do przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz pomoc covidową dla producentów żywności i obszarów wiejskich w wysokości 8 mld euro. Kiedy rolnicy dostaną te dotacje?

czytaj więcej

Po dotacje na małe przetwórstwo i RHD tylko do 24 grudnia. Ile pieniędzy można dostać?

Rolnicy mogą starać się nawet o 500 tys. złotych dotacji PROW na rozpoczęcie lub rozwinięcie Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) lub małego przetwórstwa. ARiMR przyjmuje wnioski do 24 grudnia. Na co można wydać dofinansowanie? Jaki rodzaj działalności uzyska wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)