Kto i w jakich sprawach może wnieść skargę kasacyjną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto i w jakich sprawach może wnieść skargę kasacyjną?

27.03.2020autor: Michał Czubak

Mam pytanie o skargę kasacyjną: kiedy i na jakich zasadach może zostać wniesiona? - pyta Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Na stawiane przez niego pytania odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • skarga kasacyjna - kiedy można ją wnieść?
  • skarga kasacyjna - kiedy jest niedopuszczalna?
  • jakie są podstawy do wniesienia skargi kasacyjnej?

Skarga kasacyjna - kiedy można ją wnieść?

Kwestię tę reguluje artykuł 3981 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Wskazuje on, że skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie mogą wnieść: strona, prokurator generalny, rzecznik praw obywatelskich lub rzecznik praw dziecka. Wniesienie skargi kasacyjnej przez stronę wyłącza, w zaskarżonym zakresie, wniesienie skargi kasacyjnej przez prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich lub rzecznika praw dziecka.
r e k l a m a

Skarga kasacyjna - kiedy jest niedopuszczalna?

Z kolei według art. 3982 § 1 k.p.c., skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 50 tys. -zł. Natomiast w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych – niższa niż 10 tys. zł. Jednakże w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych typu przyznanie i wstrzymanie emerytury lub renty oraz objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia.

Wartość przedmiotu zaskarżenia nie ma też wpływu w sytuacji skargi kasacyjnej w sprawach o odszkodowanie z tytułu wyrządzenia szkody przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem.

Kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że skarga kasacyjna jest niedopuszczalna także w sprawach:
  • o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania,
  • dotyczących kar porządkowych, świadectwa pracy i roszczeń z tym związanych oraz o deputaty lub ich ekwiwalent,
  • rozpoznanych w postępowaniu uproszczonym,
  • od wyroku ustalającego nieistnienie małżeństwa lub orzekającego unieważnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron po uprawomocnieniu się wyroku zawarła związek małżeński.

Jakie są podstawy do wniesienia skargi kasacyjnej?

Zgodnie z art. 3983 § 1 skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:
  • naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie,
  • naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto ma prawo do zachówku po śmierci rodzica?

Trzy lata temu zmarł mój tata, który w latach 80. przekazał mi gospodarstwo. Brat otrzymał w darowiźnie od rodziców pieniądze i samo­chód, a siostra działkę. Rodzeństwo domaga się jednak teraz ode mnie zachowku. Czy ma do tego prawo?

czytaj więcej

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)