Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

18.02.2020autor: Michał Czubak

Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

Z artykułu dowiesz się

  • czy ojciec ma prawo do spadku?
  • jakie rozwiązania mają dzieci zmarłej?
  • kiedy do sprawy włączy się sąd?

Prawo do dziedziczenia

Ojciec będzie miał prawo do swojej części spadku, jeżeli nie zostanie wyłączony od dziedziczenia. Artykuł 940 § 1 Kodeksu cywilnego przewiduje, że małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie następuje na mocy orzeczenia sądu, a może go żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem. Termin do wniesienia pozwu wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku (śmierci spadkodawcy), nie dłużej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.
r e k l a m a

Ojciec niegodny dziedziczenia

Jednak przepis ten może mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy spadkodawca zmarł w toku procesu o rozwód lub o separację. W tej sytuacji pozostaje tylko domaganie się, aby sąd uznał ojca za niegodnego dziedziczenia. W myśl art. 928 § 1 pkt 1 k.c. jest to możliwe, jeżeli spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Nie ma przy tym znaczenia czas, w jakim przestępstwo zostało popełnione, ani upływ terminów jego przedawnienia.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto i w jakich sprawach może wnieść skargę kasacyjną?

Mam pytanie o skargę kasacyjną: kiedy i na jakich zasadach może zostać wniesiona? - pyta Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Na stawiane przez niego pytania odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Czy żona rolnika może skorzystać z ulgi na dzieci?

Mąż prowadzi gospodarstwo rolne. Ja natomiast od lutego ubiegłego roku pracuję w prywatnej firmie. Posiadamy dwoje małoletnich dzieci. Czy mogę skorzystać z ulgi na dzieci, rozliczając PIT za ubiegły rok? Jakie są zasady jej udzielania?

czytaj więcej

Przekazanie ziemi a umowa dożywocia – jakie są zasady?

Jesteś w posiadaniu gospodarstwa na podstawie umowy dożywocia, na której rodzice mieli ustanowioną służebność mieszkania i prawo dożywotniego użytkowania działki gruntu, ale chcesz ją przepisać na swoje dzieci? Sprawdź, co Ci wolno.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)