Kto i kiedy może ustalić stawki za służebność przesyłu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto i kiedy może ustalić stawki za służebność przesyłu?

09.04.2020autor: Michał Czubak

Przedsiębiorstwo przesyłowe zaproponowało mi stawki za służebność przesyłu, które moim zdaniem są za niskie. Jak wyznaczyć stawki i jaka jest procedura ustanawiania takiej służebności?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może zaproponować stawki za służebność przesyłu?
  • kiedy należy płacić wynagrodzenie?
  • Jak ustalić stawki dla wynagrodzenia?

Służebność przesyłu - kto może ustalać stawki?

Według art. 3051 k.c., nieruchomość można obciążyć służebnością przesyłu. Jest to prawo na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 (np. przesyłowych), usytuowane na tej nieruchomości. Daje mu ono  możliwość korzystania z obciążonej nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem urządzeń. Artykuł 3052 k.c. określa, że jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Natomiast jeżeli odmowa leży po stronie przedsiębiorcy, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie, to najlepiej poprosić o pomoc rzeczoznawcę. Kodeks cywilny nie zawiera zasad jego określenia.
r e k l a m a

Wynagrodzenie za korzystanie z cudzej nieruchomości

Sąd Apelacyjny w Gdańsku – I Wydział Cywilny w wyroku z dnia 7 czerwca 2018 r. (sygn. akt: I ACa 808/17) orzekł, że w sytuacji bezumownego korzystania z cudzej nieruchomości posiadacz, który dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, zobowiązany jest do wynagrodzenia za korzystanie z niej. O wysokości należnego właścicielowi wynagrodzenia decydują stawki rynkowe za korzystanie z danego rodzaju rzeczy w określonych warunkach i czas posiadania.

Jak ustalić stawki wynagrodzenia?

Sąd doszedł także do wniosku, że określając wysokość wynagrodzenia, należy stosować odpowiednie ceny rynkowe za korzystanie z nieruchomości w zakresie służebności, których wysokość powinna uwzględniać stopień ingerencji w treść prawa własności. Jeżeli ze względu na sposób posiadania służebności lub też ze względu na sposób posadowienia urządzeń przesyłowych powód może korzystać ze swojej nieruchomości w mniej lub bardziej ograniczonym zakresie, wynagrodzenie za bezumowne korzystanie powinno być odpowiednio obniżone. Wynagrodzenie powinno być nie tylko proporcjonalne do stopnia ingerencji posiadacza w treść cudzego prawa własności, ale powinno także uwzględniać wartość wykorzystywanej nieruchomości, czasową perspektywę posiadania służebności.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe stawki zmniejszające i zawieszające emeryturę z KRUS

KRUS podał nowe kwoty dochodu miesięcznego po uzyskaniu, których zostanie zawieszona lub zmniejszona emerytura i renta z KRUS. Jakie są nowe kwoty dochodu zmniejszającego świadczenia? Kogo dotyczą te obostrzenia? 

czytaj więcej

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2020 – stawki, wniosek, terminy

Od początku lutego rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Na 2020 rok obowiązują stawki zatwierdzone w styczniu przez rząd. Są identyczne jak w poprzednim roku. O czym rolnicy powinni pamiętać składając wniosek? 

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)