Kredyty dla rolników będą nieosiągalne?!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kredyty dla rolników będą nieosiągalne?!

04.01.2022autor: Kamila Szałaj

Już od jutra kredyty dla rolników mogą stać się nieosiągalne. Wszystkiemu winna nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego. Rolnicy i bankowcy wspólnie apelują o pilną zmianę przepisów.

Nowe przepisy blokują finansowanie rolnictwa 

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego, która jutro wchodzi w życie, istotnie ogranicza finansowanie sektora rolnego. Dlaczego? Bo określa, jakie elementy majątku rolnika nie mogą być zajęte przez komornika. To powoduje, że kredytodawca-wierzyciel nie będzie mógł zająć np. nieruchomości rolnika, by odebrać niespłacone zobowiązania finansowe. 

W takim przypadku udzielanie kredytu rolnikom stanie się dla banków operacją ryzykowną i wiele z nich po prostu wycofa się z finansowania. Oznacza to, że kredyty bankowe, pożyczki, leasingi czy kredyty kupieckie mogą już niebawem być niedostępne dla rolnika.

Zdaniem Związku Banków Polskich regulacja ta zaburzy i uniemożliwi sprawne finansowanie rolnictwa.

r e k l a m a

Co z już udzielonymi pożyczkami i kredytami?

Jak zwraca uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza, bardzo skomplikuje się również sytuacja w zakresie już udzielonych kredytów i pożyczek. Samorząd szacuje, że dotyczy to aż 300 tys. gospodarstw, które dziś korzystają z różnych instrumentów finansowania.

- W przypadku wielu banków, szczególnie tych spółdzielczych, oznaczać to będzie konieczność podwyższania rezerw i straty finansowe. Ta sytuacja dotyczyć będzie również firm leasingowych, firm pożyczkowych czy instytucji rządowych zabezpieczających udzielane dotacje rolnikom – zaznacza Piotr Walkowski, prezes WIR.

Rolnicy i bankowcy apelują o pilną zmianę przepisów

W związku z nowelizacją ustawy, pod koniec grudnia 2021 roku Związek Banków Polskich spotkał się z przedstawicielami rolników, izb rolniczych i organizacji działających w otoczeniu rolnictwa. 

Zaapelowali do rządu, parlamentarzystów, szefów klubów i kół parlamentarnych o pilne skorygowanie przepisów. Mają też wystąpić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o uznanie już istniejących zabezpieczeń do czasu przyjęcia zmian w KPC. 

W tym roku kredyty będą wyjątkowo potrzebne rolnikom

Przedstawiciele środowisk rolniczych wskazywali, że z nowym rokiem wzrosną potrzeby finansowania nowej produkcji, które w tym roku będą szczególnie duże ze względu na wzrost kosztów nawozów i innych środków produkcji. 

Restrukturyzacja gospodarstw wymaga zmian

Eksperci zwrócili także uwagę na konieczność ponownego przeglądu mechanizmów restrukturyzacyjnych w rolnictwie z większym zaangażowaniem KOWR i ARIMR. Ich zdaniem należy także zwrócić uwagę na konieczność szerszego wykorzystania instrumentów gwarancyjnych w sektorze rolnym.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koniec z absurdalnym prawem i blokadą kredytów dla rolników

Parlament naprawił swój błąd i zmienił przepisy blokujące udzielanie kredytów rolnikom. Za nowelizacją Kodeksu Postępowania Cywilnego opowiedzieli prawie wszyscy posłowie. Oznacza to, że rolnicy będą mogli na normalnych warunkach zaciągać kredyty.

czytaj więcej

Żona nie zgadza się na kredyt na powiększenie gospodarstwa. Co może zrobić rolnik?

Prowadzę gospodarstwo rolne, a żona pracuje w szkole. Chciałbym powiększyć gospodarstwo rolne i kupić 5 ha ziemi, ale małżonka nie wyraża zgody. Obawia się kredytu, jaki łączy się z transakcją, tylko bowiem na część kwoty dysponuję oszczędnościami. Podobno w takiej sytuacji najlepiej dokonać rozdzielności majątkowej. Jaka jest procedura i czy nie ma innego rozwiązania?

czytaj więcej

Są dopłaty do kredytów preferencyjnych dla młodych rolników na zakup ziemi

Od 19 października br. banki współpracujące z ARiMR uzyskały większy limit środków na rok 2021 r. na dopłaty do kredytów preferencyjnych dla młodych rolników na zakup ziemi. Mowa tu o 16 mln zł.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)