Krajowy Plan Strategiczny: właściciele gospodarstw do 50 ha będą pokrzywdzeni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowy Plan Strategiczny: właściciele gospodarstw do 50 ha będą pokrzywdzeni?

03.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Krajowy Plan Strategiczny budzi liczne wątpliwości organizacji rolniczych, które nie ukrywają, że choć brały udział w opiniowaniu KPS, ich uwagi nie zostały uwzględnione. Dolnośląska Izba Rolnicza wskazuje, że nowe założenia mogą doprowadzić do obniżenia wydajności produkcji i obniżenia dochodów rolników.

Cele środowiskowe są zbyt ambitne?

Krajowy Plan Strategiczny uwzględnia wymagania Unii Europejskiej w kwestiach rolnictwa i ochrony środowiska. To konieczne, bowiem dokument będzie podstawą do ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Według Dolnośląskiej Izby Rolniczej, zaproponowane w KPS stawki dopłat nie będą wystarczające, by zrekompensować koszty, jakie poniosą rolnicy, chcąc zrealizować cele środowiskowe i klimatyczne. 

Przeprowadzone analizy zapisów KPS wykazują, iż gospodarstwa rolne zarówno te mniejsze jak i większe stracą na wdrożeniu Zielonego Ładu. Dobranie podstawowych i najprostszych ekoschematów nie pozwoli na utrzymanie sumy dopłat analogicznych do tych otrzymywanych w obecnym okresie. Wskazujemy na potrzebę zmian płatności w zaproponowanych ekoschematach. Nie wszystkie będą cieszyły się zainteresowaniem, a te najprostsze do spełnienia, po zsumowaniu hektarów w kraju i podzieleniu środków na konkretny ekoschemat, staną się nieatrakcyjne.” - informuje DIR. 

r e k l a m a

KPS obniży wydajność produkcji rolniczej

Według DIR, wdrożenie nowej polityki rolnej wpłynie na obniżenie wydajności produkcji. To zaś pociągnie za sobą obniżenie dochodów rolników. Według szacunków, wartość produkcji żywności w Polsce może spaść o około 15-20%. Najbardziej dotkliwie spadki te odczują gospodarstwa o powierzchni do 50 ha. Jak dowodzi DIR, w tego typu gospodarstwach wprowadzenie nowoczesnych technologii, które miałyby zastąpić dotychczasowe nawozy i środki ochrony roślin, będzie po prostu nieopłacalne. 

Plan obejmuje, co prawda, wsparcie dla gospodarstw do 50 ha, jednak tylko w wybranych działaniach. DIR wskazuje na ową nierównomierność, oceniając ją jako niepotrzebne tworzenie podziałów. 

Stoimy na stanowisku, że rolnictwo w naszym kraju musi mieć jednolity, jasny i gwarantowany system wsparcia w dłuższej perspektywie czasowej, pozwalającej na rozważne planowanie.” - czytamy w oświadczeniu. 

DIR nie zgadza się także z zawartą w dokumencie definicją aktywnego rolnika. Izba uznała, że zapisy “w żaden sposób nie określają faktycznie gospodarujących, lecz chronią interesy osób posiadających grunty, nie prowadzących działalności rolniczej”. 

Grunty z KOWR trafią do rolników na krótki termin? 

Dolnośląska Izba Rolnicza w swoim stanowisku nie ogranicza się do wskazywania wad w zaproponowanym Krajowym Planie Strategicznym. Wysuwa także własne propozycje, które mogą pomóc rolnikom, nawet krótkoterminowo. Prawdopodobne jest bowiem, że w najbliższym sezonie do zmartwień producentów żywności dołączy susza. 

W związku ze wspomnianą już widoczną suszę gruntową i przewidywanymi niższymi plonami, a także mając na uwadze konieczność zintensyfikowania produkcji żywności w naszym kraju, co jest następstwem działań wojennych w Ukrainie, apelujemy o podjęcie przez Ministerstwo Rolnictwa działań, w ramach których grunty rolne, na wydzierżawienie których KOWR nie zdąży przeprowadzić postępowań w tym roku, zagospodarować rolniczo np. przekazując je w dzierżawę krótkoterminową rolnikom z danej gminy/powiatu, na określonych w ramach nowo opracowanych wytycznych zasadach. Sprawę tę uważamy za obecnie priorytetową!” - podkreśla stanowczo DIR.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Brakuje rąk do pracy w rolnictwie. Czy to się zmieni?

Rolnicy mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników do prac sezonowych. Jeszcze trudniej o pracownika do gospodarstw mlecznych. Czy napływ uchodźców z Ukrainy poprawi tę sytuację? Jakie warunki oferują rolnicy nowym pracownikom?

czytaj więcej
Ceny zbóż

Nad zbożowym rynkiem unosi się duch ukraińskiej kukurydzy

Wojna Rosji z Ukrainą ma coraz większy wpływ na rynek żywnościowy. Importerzy aktywnie poszukują nowych źródeł pszenicy, bo porty Morza Czarnego są nadal niedrożne. Oferta ukraińskiej kukurydzy w ograniczonym stopniu wpływa na krajowe ceny zbóż.

czytaj więcej

150 tys. zł premii dla młodych rolników 2022. Dla kogo i jakie warunki?

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków na 150 tys. zł premii dla młodych rolników w 2022 roku. Kto może starać się o uzyskanie dotacji? Jakie warunki należy spełnić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)