Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy

04.04.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Niemiecki Związek Producentów Cukru domaga się, aby w UE nie mogły funkcjonować dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. - Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - komentują przedstawiciele KZPBC.

Dopłaty naruszają europejskie prawo?

Niemiecki Związek Producentów Cukru (WVZ) złożył skargę do Komisji Europejskiej. Producenci domagają się, by ich koledzy z innych krajów nie mogli uzyskiwać wsparcia finansowego. 

- W wielu państwach członkowskich płatności stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa. Od dłuższego czasu nauka i polityka dostrzegają wynikające z tego zakłócenia konkurencji. Niemniej jednak nic się nie zmieniło. Dlatego właśnie złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej na dotacje rządowe – skomentował Hans-Jörg Gebhard, przewodniczący WVZ i jednocześnie szef rady nadzorczej Südzucker AG. 

Apel WVZ skierowany został do komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Niemcy żądają, by unijne organy stworzyły “ramy dla uczciwej konkurencji w UE”. Działania polityków miałyby dotyczyć zmian w dotychczasowym sposobie finansowania rolnictwa oraz wyrzucenia z krajowych planów strategicznych dla WPR na lata 2023-27 praktyk zakłócających konkurencję. 

r e k l a m a

KZPBC: Niemcy grają wyłącznie pod siebie

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego nie ma wątpliwości, że apel niemieckich kolegów tylko pozornie jest związany z troską o równe szanse i uczciwą konkurencję. To oni bowiem wspierali likwidację kwot cukrowych i minimalnej ceny buraków, co miało pozwolić im na zdominowanie europejskiego rynku cukru. Plan jednak nie powiódł się, cukrownie w innych krajach zmierzyły się z kryzysem i fala zamykania przedsiębiorstw nie nadeszła. Rykoszetem oberwali za to sami Niemcy: stracili pieniądze przez długookresowe kontrakty na sprzedaż cukru po radykalnie zaniżonych cenach. 

Cukrownicy mówią, że chcą wspierać. Tylko mówią?

Płatności wspierające producentów buraków cukrowych wprowadzono w 11 państwach członkowskich Unii Europejskiej. 

Stosowana płatność powiązana z produkcją buraków cukrowych nie rozwiązała wszystkich problemów, ale pozwoliła łagodniej przejść z systemu, gdzie obowiązywały kwoty produkcji cukru i cena minimalna buraków cukrowych, do systemu wolnorynkowego” - komentują członkowie KZPBC. 

Związek ocenia, że obecne działania WVZ znacznie podważają zaufanie do nich. Niemieccy cukrownicy skupują ponad 50% buraków z Polski i deklarują, że chcą zapewnić swoim producentom jak najlepsze warunki. Realnie jednak starają się, by rolnicy stracili wsparcie, które jest im potrzebne do dalszej w miarę stabilnej uprawy buraków cukrowych

WVZ działa na szkodę producentów buraków cukrowych 

KZPBC ocenia zarzuty WVZ o łamaniu europejskiego prawa jako kuriozalne. 

Wsparcie wypłacane jest na podstawie przepisów wspólnotowych, każde państwo członkowskie, również Niemcy, ma prawo do wspierania sektorów i działów rolnictwa, które są w trudnej sytuacji i są istotne pod względem środowiskowym, społecznym czy gospodarczym. Wsparcie związane z produkcją wypłacane jest w 26 na 27 państw członkowskich, a więc ten instrument okazał się niezwykle istotny w kształtowaniu gospodarki rolnej całej Wspólnoty.” - możemy przeczytać w opublikowanym na stronie Związku stanowisku w tej sprawie. 

Co więcej, KE przeprowadziła badania, z których wynika, że wsparcie finansowe dla producentów buraków cukrowych ma neutralny wpływ na podaż cukru na terenie UE, a zatem nie zakłóca zasad konkurencji. 

Według KZPBC, działanie niemieckich producentów wymierzone jest przeciwko polskim plantatorom. Skorzystali oni z zamieszania, które panuje w całym sektorze rolniczym w związku z rosnącymi kosztami produkcji oraz zagrożeniem przerwaniem łańcucha dostaw w związku z wojną w Ukrainie, a ich celem jest osłabienie rynku buraków cukrowych w Polsce.

Zuzanna Ćwiklińska
źródło, zdjęcie: KZPBC 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pfeifer & Langen przeciwny likwidacji dopłat do buraków w Polsce. „Niezrozumienie sytuacji”

Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe chce zlikwidować m.in. w Polsce dopłaty do produkcji buraków. Wycofaniu wsparcia sprzeciwił się Pfeifer and Langen Polska. Jak firma tłumaczy swoje stanowisko?

czytaj więcej

Nordzucker Polska podnosi ceny buraków na sezon 2022. Jakie stawki?

Plantatorzy Nordzucker Polska otrzymali nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Jaką cenę za tonę buraków otrzymają?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rolnicy z Ukrainy dostaną 300 tys. ton paliwa, w tym część z Polski

Trwająca od końca lutego wojna w Ukrainie okazała się realnym problemem dla całego świata. Istotną kwestią okazało się nie tylko bezpieczeństwo polityczne, ale także żywnościowe. Produkcja i eksport z tego kraju są bowiem w tej chwili niemal niemożliwe. Chcąc pomóc ukraińskim rolnikom, Unia Europejska proponuje im dostawę 300 tys. ton paliwa. Czy polscy rolnicy przez to ucierpią?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)