Pfeifer & Langen przeciwny likwidacji dopłat do buraków w Polsce. „Niezrozumienie sytuacji”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pfeifer & Langen przeciwny likwidacji dopłat do buraków w Polsce. „Niezrozumienie sytuacji”

14.04.2022autor: Kamila Szałaj

Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe chce zlikwidować m.in. w Polsce dopłaty do produkcji buraków. Wycofaniu wsparcia sprzeciwił się Pfeifer and Langen Polska. Jak firma tłumaczy swoje stanowisko?

Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe (WVZ) złożyło skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się, by plantatorzy z innych krajów nie uzyskiwali dopłat do buraków. 

- W wielu państwach członkowskich płatności stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa. Od dłuższego czasu nauka i polityka dostrzegają wynikające z tego zakłócenia konkurencji. Niemniej jednak nic się nie zmieniło. Dlatego właśnie złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej na dotacje rządowe – skomentował Hans-Jörg Gebhard, przewodniczący WVZ i jednocześnie szef rady nadzorczej Südzucker AG. Pisaliśmy o tym TUTAJ

r e k l a m a

Pfeifer & Langen przeciwko likwidacji dopłat do buraków 

Producent cukru Pfeifer & Langen Polska, który ma cztery cukrownie w Polsce, odżegnuje się od stanowiska Niemców i nie zgadza się na likwidację dopłat do buraków. 

- Plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku  znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów - wyjaśnia Pfeifer & Langen Polska.

Zdaniem Pfeifer & Langen Polska skarga Niemców wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz z niezrozumienia sytuacji rolników, lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle.

- Dopłaty do powierzchni uprawy  buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru - podkreśla Pfeifer & Langen Polska.

Przy okazji, Pfeifer & Langen Polska wyjaśnia, że Niemieckie WVZ jest organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem. 

KZPBC: Dlaczego niemieccy producenci cukru działają na szkodę polskich plantatorów?

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Polsce ocenia, że apel niemieckich kolegów tylko pozornie jest związany z troską o równe szanse i uczciwą konkurencję. Według KZPBC, działanie niemieckich producentów wymierzone jest przeciwko polskim plantatorom. Skorzystali oni z zamieszania, które panuje w całym sektorze rolniczym w związku z rosnącymi kosztami produkcji oraz zagrożeniem przerwaniem łańcucha dostaw w związku z wojną w Ukrainie, a ich celem jest osłabienie rynku buraków cukrowych w Polsce.

- Dlaczego niemieccy producenci cukru, którzy w Polsce skupują ponad 55% buraków od rolników i przynajmniej oficjalnie chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, działają na ich szkodę? Czy Polska ma się stać państwem, w którym działalność gospodarcza będzie polegać jedynie na przywozie i dystrybucji cukru z innych państw? Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - ocenia KZPBC.

Państwa członkowskie mogą zatwierdzać płatności wiązane z produkcją buraków cukrowych od 2015 r. Dopłaty zostały wprowadzone w 11 krajach UE. 

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Pfeifer & Langen Polska podnosi ceny buraków kontraktowych

Pfeifer & Langen Polska analizuje zmiany zachodzące na rynku rolnym i aktualizuje warunki, jakie proponuje producentom buraków.  Na co mogą liczyć plantatorzy w tym roku?

czytaj więcej

Nordzucker Polska podnosi ceny buraków na sezon 2022. Jakie stawki?

Plantatorzy Nordzucker Polska otrzymali nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Jaką cenę za tonę buraków otrzymają?

czytaj więcej

Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy

Niemiecki Związek Producentów Cukru domaga się, aby w UE nie mogły funkcjonować dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. - Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - komentują przedstawiciele KZPBC.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)