Nordzucker Polska podnosi ceny buraków na sezon 2022. Jakie stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nordzucker Polska podnosi ceny buraków na sezon 2022. Jakie stawki?

06.04.2022

Plantatorzy Nordzucker Polska otrzymali nowe warunki kontraktacji na najbliższy sezon. Jaką cenę za tonę buraków otrzymają?

Nordzucker Polska po raz kolejny w tym sezonie podniósł ceny ceny buraków w kampanii 2022/23. Tym razem stawki wzrosły o 4 euro/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych. O poprzednich stawkach pisaliśmy TUTAJ. Przypomnijmy tylko, że w grudniu ub.r. spółka podniosła ceny o 3 euro/t. 

- W ostatnich tygodniach istotnie wzrosły ceny paliwa, nawozów i innych środków produkcji, a także alternatywnych upraw, takich jak pszenica i rzepak, które mają również znaczenie dla uprawy buraków cukrowych. Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się polscy plantatorzy, Nordzucker Polska kolejny raz podjął decyzję o podwyższeniu cen buraków w tegorocznej kampanii. Ceny we wszystkich umowach zostaną podniesione o 4,00 euro/t – podaje Nordzucker.

Stawki bazowe za kontraktowe buraki w poszczególnych umowach kształtują się w kampanii 2022/2023 następująco:

  • Umowa 1-roczna:
    • z ceną stałą – 31,50 euro/t
    • z ceną zmienną – 32,10 euro/t
  • Umowa 2-letnia:
    • z ceną stałą – 32,00 euro/t
    •  z ceną zmienną – 32,60 euro/t

Zostały również ponownie podwyższone warunki skupu buraków we wszystkich obowiązujących umowach wieloletnich, które obecnie wynoszą:

  • Umowa 3-letnia z ceną stałą:
    • 2020-2022 – 31,55 euro/t
    • 2021-2023 – 31,55 euro/t

r e k l a m a
  • Umowa 3-letnia z ceną zmienną:
    • 2021-2023 – 32,60 euro/t
  • Buraki nadwyżkowe będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych

    Jak informuje producent cukru, firma gwarantuje plantatorom, że również wszystkie buraki nadwyżkowe dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych.  Ma to wyeliminować w całości ryzyko strat finansowych spowodowanych niedoszacowaniem przyszłych plonów.

    Spółka pozostawia też w gestii plantatorów decyzję, jaki plon należy przyjąć do umowy, jak również z jakiego materiału siewnego chcieliby skorzystać. Ponadto Nordzucker Polska pokrywa w całości wszelkie koszty związane z logistyką buraków.

    - Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z tak trudną sytuacją na rynku. W bardzo zmiennych warunkach, w jakich wszyscy musimy dziś działać, kompleksowa ocena wpływu rosnących kosztów produkcji buraka cukrowego na wszystkie podmioty łańcucha jest niezwykle trudna i wymaga uważnego śledzenia oraz analizy wielu czynników. Ale tylko takie działanie pozwala podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako Nordzucker Polska chcemy zapewnić naszym plantatorom rentowność uprawy, wykorzystując w tym celu nie tylko mechanizm ceny bazowej, ale również inne narzędzia, które służą obniżaniu kosztów, a które rolnicy współpracujący ze spółką mają zagwarantowane w kontraktach - komentuje Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska.

    Inne cukrownie już podniosły cenę za buraki

    Także Krajowa Spółka Cukrowa zdecydowała o podniesieniu ceny za buraki do 35 euro/t i ustanowieniu dodatkowej premii dla swoich plantatorów. Ma ona wynieść 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku.

    Również plantatorzy Pfeifer & Langen zyskali lepsze warunki skupu buraków w kampanii 2022/2023 (34 euro/t) oraz premie za buraki dostarczone w ostatnim okresie kampanii 2021/2022.

    Także Sudzucker zaproponował nowe umowy rolnikom i cenę na poziomie 38 euro za tonę.

    Niemcy żądają likwidacji dopłat do buraków w Polsce

    Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno Niemiecki Związek Producentów Cukru (WVZ) złożył skargę do Komisji Europejskiej. Producenci domagają się, by ich koledzy z innych krajów nie mogli uzyskiwać wsparcia finansowego. 

    - W wielu państwach członkowskich płatności stały się standardem, a to narusza europejskie prawo dotyczące wspierania rolnictwa. Od dłuższego czasu nauka i polityka dostrzegają wynikające z tego zakłócenia konkurencji. Niemniej jednak nic się nie zmieniło. Dlatego właśnie złożyliśmy skargę do Komisji Europejskiej na dotacje rządowe – skomentował Hans-Jörg Gebhard, przewodniczący WVZ i jednocześnie szef rady nadzorczej Südzucker AG. 

    Zdaniem Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi polscy rolnicy współpracują od wielu lat.

    oprac. ksz, dkol

    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Pfeifer & Langen przeciwny likwidacji dopłat do buraków w Polsce. „Niezrozumienie sytuacji”

    Niemieckie Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe chce zlikwidować m.in. w Polsce dopłaty do produkcji buraków. Wycofaniu wsparcia sprzeciwił się Pfeifer and Langen Polska. Jak firma tłumaczy swoje stanowisko?

    czytaj więcej

    Koniec z dopłatami do uprawy buraków? Tego żądają Niemcy

    Niemiecki Związek Producentów Cukru domaga się, aby w UE nie mogły funkcjonować dopłaty związane z produkcją buraków cukrowych. - Zachowanie niemieckich producentów cukru nie zaskakuje, ale mocno podważa zaufanie do firm, z którymi rolnicy współpracują od wielu lat - komentują przedstawiciele KZPBC.

    czytaj więcej

    Dodatkowe 1000 zł premii dla plantatorów buraków z KSC

    Krajowa Spółka Cukrowa na wniosek KZPBC zdecydowała o przyznaniu rolnikom, którzy dostarczają buraki cukrowe do jej cukrowni dodatkowej premii w wysokości 1000 złotych do ha. Z czego wynika taka decyzja? Od kiedy ma obowiązywać?

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)