Kolejny cios w rolników. Zmiany w przepisach odetną ich od pieniędzy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejny cios w rolników. Zmiany w przepisach odetną ich od pieniędzy

20.12.2021autor: Kamila Szałaj

Prezydent Andrzej Duda 6 grudnia podpisał zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego (Kpc). Nowelizacja określa,  jakie elementy majątku rolnika nie mogą być zajęte przez komornika. Pozornie brzmi to jak gest dobrej woli wobec rolników, jednak w rzeczywistości może przynieść opłakane skutki.

Koniec kredytów dla rolników?

Nowelizacja Kpc stawia w gorszej sytuacji kredytodawcę-wierzyciela, który nie będzie mógł zająć np. nieruchomości rolnika, by odebrać niespłacone zobowiązania finansowe. Jednak w takim przypadku udzielanie kredytu rolnikom stanie się dla banków operacją ryzykowną i wiele z nich po prostu wycofa się z finansowania. Wynika to nie tylko z chęci zminimalizowania ryzyka, ale też z prawa, które zabrania udzielenia kredytu w sytuacji, gdy nie da się ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia z majątku kredytobiorcy.

r e k l a m a
Zatem środki takie jak kredyty bankowe, pożyczki, leasingi czy kredyty kupieckie mogą już niebawem być niedostępne dla rolnika.

Duży rolnik sobie poradzi, ale mały zginie

- Stary, bogaty rolnik, z doświadczeniem, jakoś sobie poradzi. Może mieć inny majątek poza rolnictwem, choćby mieszkanie w mieście. Ono nie jest majątkiem potrzebnym do produkcji rolnej. Nie będzie więc objęte immunitetem egzekucyjnym – mówił w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” Bartosz Urbaniak, szef Bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę. – A ten immunitet jest niezwykle szkodliwą figurą, która utrudni rozwijanie się małym, średnim i młodym rolnikom. Ci będą mieli problem z dostępem do finansowania – wyjaśniał.

Zmiany nie pomogą przeciętnemu rolnikowi

- Niepokoją mnie te nowe przepisy. Przeciętnemu rolnikowi nie pomogą, bo nie mają w czym. A mogą być wykorzystane przez oszustów – mówił “Rzeczpospolitej” Urbaniak. Zgromadzone przez BNP Paribas dane świadczą o tym, że znaczna większość rolników spłaca zaciągnięte kredyty. Miesięcznie ma z tym problem tylko niewielki odsetek kredytobiorców - ok. 0,4%.

Choć prawo nie działa wstecz, zmiany w Kpc dotyczyć będą wszystkich umów kredytowych ważnych w momencie znowelizowania ustawy. To także pociągnie za sobą konsekwencje. Choć banki raczej nie wycofają się z pożyczek dla rolników, będą musiały przeliczyć wartość zabezpieczeń i w razie potrzeby poprosić kredytobiorców o podniesienie ich poziomu lub podwyższyć oprocentowanie.

Organizacje rolnicze protestują

Swoje zaniepokojenie nowelizacją Kpc wyraziła już Wielkopolska Izba Rolnicza, której przedstawiciele wystąpili do ministra rolnictwa z apelem o refleksję i rozsądne podejście do sytuacji.

- Nasze analizy i rozmowy z przedstawicielami instytucji finansowych oraz z rolnikami, którzy zasiadają w radach nadzorczych banków spółdzielczych wskazują, że utrudnienia w egzekucji na majątku trwałym gospodarstwa, spowodują, że przy braku innych możliwości skutecznego zabezpieczenia, instytucje te ograniczą znacząco akcję kredytową w tym sektorze. To naszym zdaniem obniży konkurencyjność polskiego rolnictwa i jego możliwości produkcyjne i eksportowe – informuje WIR na swojej stronie internetowej.

Rolnictwo potrzebuje pieniędzy

WIR przypomina, że polskie rolnictwo jest sektorem, który wciąż wymaga inwestycji i unowocześniania. Czekają nas kolejne wydatki, związane z dostosowaniem się do Zielonego Ładu. Wielu rolników chce wyposażać swoje gospodarstwa w nowoczesne technologie, które także nie należą do najtańszych. Do tego dochodzą jeszcze koszty zwyczajnej produkcji rolniczej, które przy obecnym zamieszaniu na rynku paliw i nawozów są coraz większe. Na to wszystko potrzeba pieniędzy, których już niedługo może dla rolników zabraknąć.

Zuzanna Ćwiklińska

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uprawa bobiku coraz bardziej opłaca się rolnikom

Bobik, nazywany na Warmii i Mazurach „soją północy” to najwierniejszy i najstabilniej plonujący gatunek z roślin bobowatych. W zakończonym sezonie wegetacyjnym bobiku obszarowo było znacznie więcej niż w ubiegłych latach, ale upały obniżyły plony.

czytaj więcej

Rolnik cudem uniknął śmierci, ale jego ciągnik jest zmasakrowany

17 grudnia na lokalnej drodze w Laskownicy (woj. woj. kujawsko-pomorskie) doszło do wywrotki ciągnika rolniczego. Traktorzysta miał wiele szczęścia – z wypadku wyszedł bez większych obrażeń.

czytaj więcej

„Walczymy tylko o przetrwanie”. Rolnicy nie widzą przyszłości dla swoich gospodarstw [FILM]

Mijający rok był bardzo trudny dla wielu rolników. O tym, czy posieją nawozy w przyszłym sezonie, z czego opłacą rachunki za prąd i jaką widzą przyszłość dla swojego gospodarstwa opowiedzieli nam rolnicy sprzedający na Rynku Hurtowym w Broniszach. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)