Kiedy trzeba z KOWR skonsultować sprzedaż ziemi rolnej otrzymanej od bliskich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy trzeba z KOWR skonsultować sprzedaż ziemi rolnej otrzymanej od bliskich?

12.02.2020autor: Michał Czubak

Ojciec przekazał synowi ziemię w darowiźnie. Teraz syn część tej ziemi chce sprzedać, ale zastanawia się, czy przepisy prawa mu na to pozwalają, bo od przekazania nie minęło jeszcze 5 lat. Szczegółowej odpowiedzi udziela prof. UAM. dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy można taką ziemię odsprzedać?
  • co mówią obowiązujące przepisy?
  • jak KOWR rozpatruje takie sprawy?
W 2018 roku przekazałem synowi w darowiźnie 10 ha gruntów. Teraz chciałby sprzedać 1,5 ha. Czy to prawda, że nie jest to możliwe, gdyż musi przez 5 lat prowadzić gospodarstwo o powierzchni 10 ha? Zastanawia się czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
r e k l a m a

Nowelizacja przepisów

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 26 kwietnia 2019 r. zmieniły się obowiązki nabywców osób bliskich. Są oni także zobowiązani do prowadzenia nabytego gospodarstwa rolnego przez 5 lat. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości. W przypadku gdy nabywca jest osobą fizyczną, musi dodatkowo prowadzić to gospodarstwo osobiście.

Są wyjątki od ustawy

Obowiązek ten nie ma zastosowania w odniesieniu do nieruchomości rolnej zbywanej lub oddawanej w posiadanie np. osobie bliskiej, nabytej w wyniku dziedziczenia oraz działu spadku lub zapisu windykacyjnego. Aby można było zastosować to wyłączenie, nieruchomość musi być położona w granicach administracyjnych miasta o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Zachodzi pytanie, czy obowiązek ten dotyczy także osób bliskich, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 do 26.06.2019 r. W tym zakresie są różne interpretacje.

KOWR rozpatruje sprawy indywidualnie

Oddziały KOWR z reguły uważają, że 5-letni obowiązek dotyczy osób, które nabyły nieruchomości w okresie od 30.04.2016 r. Z uwagi na różne wykładnie najlepiej wyjaśnić to we właściwym miejscowo oddziale KOWR. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, może wyrazić zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności sprzedaży czy dzierżawy przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości. Zrobi to w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.

prof. UAM, dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KOWR ma kilka tysięcy hektarów do dyspozycji. Trafią do rolników czy spółek i diecezji?

Zostaliśmy oszukani. Grunty były wydzielone, mieliśmy je kupić i nagle się okazało, że ziemię przydzielono komuś innemu, a nie rolnikom indywidualnym. Użytkująca je spółka robi to bezprawnie - żali się rolnik z pow. świdnickiego.

czytaj więcej

Czy można wyłączyć ojca z dziedziczenia spadku po matce?

Wolą zmarłej osoby było przekazanie gospodarstwa dzieciom. Testamentu jednak nie sporządziła. Wdowiec po zmarłej kobiecie, z którą był w separacji, deklaruje, że będzie dochodził swoich praw. Czy dzieci będą musiały dzielić się z ojcem spadkiem?

czytaj więcej

Czy rolnikowi za panele fotowoltaiczne na domu z budynkiem gospodarczym przysługuje ulga inwestycyjna?

Fotowoltaika na dachu budynku, który połączony jest z budynkiem gospodarczym. Energia wytworzona w ten sposób zasila również działalność rolniczą, ale czy montaż paneli kwalifikuje się już pod ulgę inwestycyjną?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)