Kiedy sąd może zdecydować o ustanowieniu służebności gruntowej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy sąd może zdecydować o ustanowieniu służebności gruntowej?

12.05.2022autor: Alicja Moroz

Sąsiedzi od lat korzystali z przejazdu przez naszą działkę do swojego siedliska. W ubiegłym roku chcieli to uregulować prawnie i zażądali sporządzenia aktu notarialnego. Nie zgodziliśmy się na to, więc sąsiedzi wnieśli sprawę do sądu. Czy mieli takie prawo? Czy to oznacza, że będą mogli swobodnie dysponować naszą działką?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można domagać się ustanowienia służebności gruntowej?
  • Kiedy ustanowienie służebności gruntowej jest możliwe?
  • Czy można pobierać opłaty za służebność?

Kiedy można domagać się ustanowienia służebności gruntowej?

Sąsiadom chodzi zapewne o ustanowienie służebności gruntowej. Taką możliwość przewiduje art. 285 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega między innymi na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. Ustanowienie służebności gruntowej jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Szczególnym rodzajem służebności jest służebność drogi koniecznej przewidziana w art. 145 k.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

r e k l a m a

Kiedy ustanowienie służebności gruntowej jest możliwe?

Ubiegający się o ustanowienie drogi koniecznej powinien przede wszystkim wykorzystać istniejące możliwości dojazdu do drogi publicznej przez własne grunty. Gdy one istnieją, żądanie obciążenia gruntów sąsiada powinno ograniczyć się do rozmiarów niezbędnych dla uzyskania połączenia swojej działki niemającej dostępu do gruntu z inną własną działką mającą taki dostęp. Służebność może powstać w drodze umowy, wydania orzeczenia sądowego lub administracyjnego.

Możliwe jest także nabycie służebności wskutek zasiedzenia. Jest ono możliwe tylko wówczas, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Służebność gruntowa podlega ujawnieniu w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości władnącej. Jednocześnie ujawniana jest w księdze prowadzonej dla nieruchomości obciążonej.

Czy można pobierać opłaty za służebność?

Umowne ustanowienie służebności jest możliwe, gdy właściciel nieruchomości, która ma być obciążona, wyraża na to zgodę. Umowa powinna być zawarta u notariusza, ponieważ oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej musi być złożone w formie aktu notarialnego. Służebność może zostać ustanowiona odpłatnie bądź nieodpłatnie.

W sytuacji gdy właściciel nie wyraża zgody na umowne ustanowienie służebności, to sąd zadecyduje o tym, czy ustanowienie służebności jest zasadne, a także określi jej zakres.

Właściciel nieruchomości władnącej nie zyskuje wskutek ustanowienia służebności prawa swobodnego dysponowania nieruchomością obciążoną. Ma jedynie prawo korzystać z niej w ściśle określony sposób. Od postanowienia sądu rejonowego w sprawie służebności przysługuje apelacja do sądu okręgowego.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można sprzedać część nieruchomości rolnej będącej w dzierżawie?

Oddałem na 10 lat w dzierżawę 3 ha gruntów rolnych. Do końca umowy zostało jeszcze 5 lat. Chciałbym wydzielić z tej powierzchni 0,7-hektarową działkę z domem i sprzedać osobie trzeciej niezwiązanej z rolnictwem. Czy mogę sprzedać część gruntów będących w dzierżawie? Dzierżawcy będzie przysługiwało prawo pierwo­kupu, ale stwierdził, że cena za 0,7 ha jest za wysoka. Czy może podważyć jej wysokość?

czytaj więcej

31-latek brał łapówki za lewe przeglądy techniczne opryskiwaczy. Przesłuchano 760 rolników!

Prokuratura wie o 760 rolnikach, którzy korzystali z usług tego diagnosty. W niektórych przypadkach podejrzenia śledczych okazywały się trafne. W innych nie. Łódzka policja prosi o zgłaszania się kolejnych osób, u których diagnosta dokonywał przeglądów opryskiwaczy.

czytaj więcej

Czy zapasy artykułów mleczarskich posłużą do spekulacji na rynku?

W ubiegłym tygodniu na krajowym rynku mleka widoczny był wzrost zainteresowania surowcami oraz półsurowcami mleczarskimi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)