Kiedy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna?

26.05.2020autor: Michał Czubak

Chcę kupić od brata 7 ha ziemi. Dzięki temu powiększymy z żoną posiadane już gospodarstwo do 26 ha. Czy będzie mi przysługiwać ulga w podatku rolnym?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy rolniki może skorzystać z ulgi inwestycyjnej?
  • nie każde nabyci gruntów uprawnia do zwolnienia z podatku
  • zwolnienie z podatku - na jak długi okres?

Zakup gruntów od rodzeństwa, a ulga w podatku rolnym

Przy zakupie ziemi od brata nabędzie Pan prawo do ulgi w podatku rolnym na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 5 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z pierwszym z wymienionych przepisów, zwalnia się od podatku rolnego m.in. grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nabyte w drodze umowy sprzedaży.
r e k l a m a

Kiedy rolniki może skorzystać z ulgi inwestycyjnej?

Aby podatnik mógł skorzystać z tego zwolnienia, muszą być zatem spełnione trzy przesłanki:
  • cel, dla którego podatnik nabył grunt (utworzenie nowego lub powiększenie już istniejącego gospodarstwa rolnego),
  • powierzchnia nowo utworzonego lub powiększonego gospodarstwa nieprzekraczająca 100 ha,
  • sposób nabycia.

Nie każde nabycie gruntów stanowi podstawę do zwolnienia

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że warunkiem uzyskania zwolnienia nie jest każde nabycie, ale jedynie w drodze umowy sprzedaży. Tak orzekł m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 lipca 2008 r. (sygn. akt: II FSK 1606/07).

Ustawa o podatku rolnym nie definiuje pojęcia sprzedaży, dlatego konieczne jest odwołanie się do przepisów Kodeksu cywilnego. W myśl art. 535 § 1 k.c., przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Tak więc nabycie gruntów np. na podstawie umowy darowizny, zamiany lub na licytacji nie uprawnia do ulgi w podatku rolnym.

Krewny w linii prostej, krewny w linii bocznej - kto może skorzystać z ulgi?

Artykuł 12 ust. 5 ustawy o podatku rolnym przewiduje, że w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. Brat jest krewnym w linii bocznej, a nie w linii prostej, tak więc kupno gruntów od niego nie wyklucza nabycia prawa do ulgi w podatku rolnym.

Zwolnienie z podatku - na jak długi okres?

Przypomnijmy, że okres zwolnienia wynosi 5 lat, przy czym liczy się go od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów. Pamiętać przy tym należy, że zwolnienie to stosuje się na wniosek od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Warto zatem złożyć wniosek w tym samym miesiącu, w którym nastąpi podpisanie umowy sprzedaży.

Po upływie okresu zwolnienia będzie Pan miał jeszcze prawo do ulgi w podatku rolnym polegającej na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Inwestycja w cielętnik przynosi korzyści

Eksperci zajmujący się bydłem mlecznym zgodnie twierdzą, iż hodowcy nadal zbyt mało uwagi poświęcają cielętom. Wychodząc z założenia, że najważniejsza jest krowa, która produkuje mleko i zarabia, często nie doceniają jak ogromne w tej kwestii znaczenie ma prawidłowy odchów cieląt.

czytaj więcej

Tarcza antykryzysowa dla rolników – zasiłki dla rolników i zmiany w dotacjach PROW

W uzupełnionej tarczy antykryzysowej rząd zaproponował, aby rolnicy i ich rodziny mogły otrzymać zasiłek. Jednak nie jest on wysoki. Wiele zmian ma dotyczyć także uzyskania lub rozliczania dotacji, w tym na modernizacją gospodarstw rolnych. 

czytaj więcej

Ulga rehabilitacyjna w podatku – co można odliczyć?

Mamy na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Od ubiegłego roku jesteśmy z mężem na emeryturze rolniczej. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co możemy odliczyć?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)