Inwestycja w cielętnik przynosi korzyści
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inwestycja w cielętnik przynosi korzyści

29.04.2020

Eksperci zajmujący się bydłem mlecznym zgodnie twierdzą, iż hodowcy nadal zbyt mało uwagi poświęcają cielętom. Wychodząc z założenia, że najważniejsza jest krowa, która produkuje mleko i zarabia, często nie doceniają jak ogromne w tej kwestii znaczenie ma prawidłowy odchów cieląt.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego warto zadbać o dobre warunki dla cieląt
  • Jakie rozwiązanie pomogło w zaprzestaniu rozprzestrzeniania się chorób miedzy cielętami
  • Jak żywione są cielęta podczas odchowu

Należy poświęcić cielętom więcej uwagi

Często jeszcze hodowcy utrzymują cielęta wszędzie tam, gdzie jest trochę wolnego miejsca. Jeszcze do niedawna podobnie było w gospodarstwie Renaty i Krzysztofa Kaźmieruków w Szwarunach, gdzie cielęta można było spotkać w różnych miejscach, pomimo że budowę nowej obory ukończono stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Właściciele, pomimo wzorcowo prowadzonego gospodarstwa, wciąż borykali się z upadkami cieląt.

r e k l a m a
Zdawaliśmy sobie sprawę, że choroby przenoszą się z jednego cielęcia na kolejne drogą kropelkową. Ponadto, mieliśmy ograniczoną możliwość dezynfekcji i niestety tak zaczynały się problemy i w konsekwencji upadki cieląt – wylicza Krystian Kaźmieruk.

Odizolowanie cieląt wpłynęło na ich zdrowie

Hodowcy postanowili coś zrobić, aby cielęta były odizolowane od reszty stada i przebywały w jednym miejscu. Dwa lata temu w zaadaptowanej stodole wykonali prowizoryczne kojce z palet dla cieląt. Obawy, że będzie im tam zimno, okazały się nieuzasadnione. Wszystko było w porządku, a cielęta były dużo zdrowsze.

Palety były poskręcane na stałe i na początku nie zwracaliśmy na to uwagi, ale z czasem okazało się, że wszystkie czynności, które wykonujemy przy zwierzętach są uciążliwe i pracochłonne. Na przykład, przy odpajaniu każdego cielęcia trzeba było przeskoczyć przez paletę, wejść, wyrzucić obornik. Poza tym, paleta ma określone wymiary, a cielęta rosły i bardzo szybko okazało się, że już są za duże, by przebywać w takich kojcach – wyjaśnia młody hodowca.

Inwestycja w cielętnik się opłaciła

W ubiegłym roku rodzina Kaźmieruków zdecydowała, że zainwestuje w cielętnik z prawdziwego zdarzenia. Hodowcy postanowili dobudować do ściany podłużnej obory nawę boczną. Przy podejmowaniu decyzji brali pod uwagę zalecenia lekarza weterynarii i żywieniowca, aby cielęta nie miały ze sobą kontaktu, szczególnie w pierwszym okresie życia. Jak najdłużej powinny stać pojedynczo, więc kojce muszą być odpowiednich wymiarów. Każde zwierzę musi mieć swoje poidło smoczkowe. Hodowca przyznaje, że przed budową cielętnika z odpajaniem było różnie, właściwie cielęta odpajane były kolejno jednym smoczkiem, jednym poidłem, więc część chorób trochę nieświadomie była przenoszona z jednej sztuki na drugą.


Krzysztof Kaźmieruk, wspólnie z żoną Renatą oraz synami Patrykiem i Krystianem, prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Szwaruny, w powiecie bartoszyckim (gmina Bartoszyce). Areał gospodarstwa liczy 100 ha, w tym 7 ha dzierżaw. Ponad 50 ha stanowią mieszanki traw, 16 ha zajmuje lucerna w czystym siewie, 30 ha kukurydza i 3 ha pszenżyto. Stado bydła liczy 200 sztuk, w tym 86 krów mlecznych. Hodowcy są dostawcami mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.  Na zdjęciu: Krzysztof Kaźmieruk z synami z lewej Patryk, z prawej Krystian
  • Krzysztof Kaźmieruk, wspólnie z żoną Renatą oraz synami Patrykiem i Krystianem, prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Szwaruny, w powiecie bartoszyckim (gmina Bartoszyce). Areał gospodarstwa liczy 100 ha, w tym 7 ha dzierżaw. Ponad 50 ha stanowią mieszanki traw, 16 ha zajmuje lucerna w czystym siewie, 30 ha kukurydza i 3 ha pszenżyto. Stado bydła liczy 200 sztuk, w tym 86 krów mlecznych. Hodowcy są dostawcami mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

    Na zdjęciu: Krzysztof Kaźmieruk z synami z lewej Patryk, z prawej Krystian

Cielętnik dobudowany do jednej ze ścian podłużnych budynku mieści 18 kojców pojedynczych i 4 grupowe
  • Cielętnik dobudowany do jednej ze ścian podłużnych budynku mieści 18 kojców pojedynczych i 4 grupowe

Nowy – obecnie już pełny – cielętnik liczy 18 pojedynczych kojców i 4 grupowe, w których jednocześnie może przebywać 5–6 cieląt. W każdym kojcu indywidualnym zamontowano specjalne haki, na których można zawiesić lampę promiennikową. – Lamp takich używamy do ogrzania i wysuszenia cielęcia zaraz po urodzeniu. Korzysta z nich każde nowo urodzone zwierzę przez 12 do 16 godzin – wyjaśnia Krystian Kaźmieruk.

Jak żywione są cielęta?

Odpajaniem cieląt zajmuje się pani Renata z synem Patrykiem.

Po odpojeniu mlekiem pełnym, po 3.–4. dniach cielęta przechodzą na preparat mlekozastępczy, który otrzymują do trzeciego miesiąca życia. Gdy tylko cielę trafi do kojca indywidualnego, czyli w trzecim, czwartym dniu życia, otrzymuje tzw. suchy TMR. Już w 4.–5. dniu życia zwierzęta podchodzą, oglądają, wąchają. Nie zawsze jedzą, ale interesują się paszą, zaczynają lizać, a z czasem zaczyna jej ubywać – opowiada młody hodowca.

Suchy TMR sporządzany jest w gospodarstwie z taką częstotliwością, że nie ma żadnej obawy, że spleśnieje, czy zagrzeje się w okresie letnim. Nasz suchy TMR to prosta zasada i prosty przepis – wyjaśnia Krystian Kaźmieruk. – Zaczynam od 100 kg słomy, tnę ją w paszowozie na drobno, dodaję do niej 80 kg melasy, 200 kg śruty kukurydzianej, 125 kg śruty sojowej, 100 kg śruty zbożowej, trochę kredy i premiksu dla cieląt i mieszam wszystko w paszowozie.


Budowę obory na 100 sztuk bydła ukończono w 2009 roku,  krowy mają warunki idealne, ale okazało się, że brakuje miejsca dla cieląt
  • Budowę obory na 100 sztuk bydła ukończono w 2009 roku,  krowy mają warunki idealne, ale okazało się, że brakuje miejsca dla cieląt
Dziś – jak przyznają hodowcy – przyrosty cieląt „widać w oczach”. Gdy w karmidle mają do dyspozycji przez całą dobę suchy TMR, są dużo spokojniejsze, wiedzą, że jak zjedzą to im dosypiemy, więc spokojnie czekają – opowiada młody hodowca. – Jesteśmy producentami mleka i hodowcami, więc obok mleka powinniśmy regularnie sprzedawać zwierzęta i na nich zarabiać. Dziś, dzięki stworzeniu cielętom lepszych warunków bytowania i większej o nie dbałości, upadki w naszym gospodarstwie zdarzają się rzadko. Nie mamy bowiem problemów z biegunkami, cielęta mają zapewnioną dobrą wentylację, niską temperaturę, w kojach jest sucho, nie ma przeciągów. Wszystko to sprawiło, że zdecydowanie poprawiała się zdrowotność zwierząt – podkreślił Krzysztof Kaźmieruk.

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy rolnikowi przysługuje ulga inwestycyjna?

Chcę kupić od brata 7 ha ziemi. Dzięki temu powiększymy z żoną posiadane już gospodarstwo do 26 ha. Czy będzie mi przysługiwać ulga w podatku rolnym?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)