Kiedy rolnik może wywozić ścieki na pole?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik może wywozić ścieki na pole?

13.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Jakie są zasady wykorzystywania rolniczego ścieków? Czy w świetle zmieniających się wymogów związanych z ochroną środowiska jest to nadal możliwe?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy można wykorzystywać w rolnictwie ściek rolniczy?
  • W jaki sposób takie ścieki mogą być wykorzystane?
  • Kiedy zabronione jest wylewanie ścieku rolniczego na pola?

Czy można wykorzystywać w rolnictwie ściek rolniczy?

Tak, ale tylko w określonym czasie i gdy spełnione są wymagania. W świetle art. 84 Prawa wodnego, ścieki bytowe oraz ścieki komunalne, ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne oraz wody wykorzystane odprowadzane z obiektów chowu lub hodowli ryb mogą być oczyszczane przez ich rolnicze wykorzystanie.

r e k l a m a

W jaki sposób takie ścieki mogą być wykorzystane?

Przez rolnicze wykorzystanie ścieków rozumie się zastosowanie ścieków do:

  • nawadniania użytków rolnych,

  • nawożenia użytków rolnych przez dodanie materiałów do gleby albo przez rozprowadzenie na powierzchni, albo przez wstrzykiwanie do gruntu, umieszczenie pod powierzchnią gruntu lub mieszanie z warstwami powierzchniowymi gruntu,

  • nawadniania oraz nawożenia stawów wykorzystywanych do chowu lub hodowli ryb.

W jakich ilościach można taki ściek wykorzystać?

Roczne i sezonowe dawki ścieków wykorzystywanych rolniczo, określone w pozwoleniach wodnoprawnych albo pozwoleniach zintegrowanych, nie mogą przekroczyć zapotrzebowania roślin na azot, potas i wodę oraz utrudniać przebiegu w samooczyszczania się gleby.

Kiedy zabronione jest wylewanie ścieku rolniczego na pola?

Zakazuje się rolniczego wykorzystania ścieków, gdy:

  • grunt jest zamarznięty, zalany wodą, nasycony wodą lub przykryty śniegiem, z wyjątkiem dna stawów ziemnych wykorzystywanych do chowu i hodowli ryb,

  • na gruntach wykorzystywanych do upraw roślin przeznaczonych do spożycia w stanie surowym,

  • na gruntach, w których zwierciadło wód podziemnych znajduje się płycej niż 1,5 m od powierzchni ziemi lub od dna rowu rozprowadzającego ścieki,

  • na obszarach o spadku terenu większym niż 10% dla gruntów ornych i 20% dla łąk, pastwisk oraz plantacji drzew leśnych,

  • na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią w okresie prognozowanego wezbrania wód.

W wyroku z 1 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: III OSK 5011/21) stwierdził, że zgodnie z art. 33 ust. 1 Prawa wodnego, właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego (art. 33 ust. 2 cytowanej ustawy) i obejmuje pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, a także wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę. Zwykłe korzystanie z wód nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia wodnoprawnego).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Czy rolnik może sam wywieźć szambo na pole? Wywóz bez umowy

Nasz Czytelnik zapytał, czy jako rolnik może sam wywieźć swoje ścieki ze zbiornika bezodpływowego na pole? Gminy straszą, że będą kontrolować umowy i faktury za wywóz ścieków z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Co w tej sytuacji?

czytaj więcej

GIGANTYCZNY pożar kurnika pod Gorzowem Wlkp. Z ogniem walczyło 15 zastępów

W Baczynie koło Gorzowa Wlkp. (woj. lubuskim) doszło do pożaru kurnika. Ogień zauważono wczoraj tj. 14 lutego około godziny 11.30.

czytaj więcej

Pożar w fabryce maszyn rolniczych w Wielkopolsce

19 stycznia w fabryce maszyn rolniczych w wielkopolskim Lwówku doszło do pożaru w hali spawalniczej zakładu. Konieczna była ewakuacja.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)