Z artykułu dowiesz się
- Kto może przejść na emeryturę pomostową?
- Kiedy emerytura może ulec zwiększeniu?
- Jak uwzględnia się czas opłacania składek KRUS przy ustalania prawa do emerytury pomostowej?
Z artykułu dowiesz się
Decyzja ZUS jest zgodna z przepisami ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. W myśl art. 4 tej ustawy, prawo do emerytury pomostowej nabywa osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,
ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5–9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub pracę w szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.
Możliwość uwzględnienia okresów podlegania rolniczemu ubezpieczeniu społecznemu lub pracy w gospodarstwie przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości przewiduje art. 10 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Okresy te są traktowane jak pracownicze okresy składkowe, ale ich uwzględnienie jest możliwe tylko wówczas, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury – i to jedynie w wymiarze niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.
Przy ustalaniu prawa do emerytury pomostowej nie uwzględnia się jednak uzupełniająco okresów ubezpieczenia rolniczego, nawet jeśli zgromadzone okresy zatrudnienia są niewystarczające. Nie mogą mieć one zatem wpływu na wysokość tego świadczenia.
Artykuł 56 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje z kolei możliwość zwiększenia emerytury z FUS za okresy opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników, Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników i ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników, nawet wówczas, gdy okresy te nie zostały wliczone do pracowniczego stażu pracy. Zwiększenie to ustala się według zasad wymiaru przewidzianych dla części składkowej emerytury rolniczej, czyli po 1% najniższej emerytury za każdy rok podlegania ubezpieczeniu rolniczemu. Przyznaje się je na wniosek zainteresowanego.
Jednak zwiększenie to przysługuje jedynie w przypadku emerytur przyznanych na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Pana żona będzie mogła je zatem otrzymać, kiedy po ukończeniu 60 lat przejdzie z emerytury pomostowej na „zwykłą” emeryturę.
Jedynym dodatkiem przysługującym do emerytury pomostowej jest dodatek pielęgnacyjny.
Alicja Moroz
fot. arch. red.
Najważniejsze tematy