Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

02.01.2021autor: Michał Czubak

Nasza córka przez ostatni rok pracowała na pół etatu. Zarabiała 1900 zł brutto. Obecnie jest bezrobotna. Urząd pracy odmówił jej przyznania zasiłku dla bezrobotnych z uwagi na to, że była zatrudniona w niepełnym wymiarze. Czy to zgodne z przepisami?

Z artykułu dowiesz się

  • czy zatrudniony na pół etatu ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?
  • kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Czy zatrudniony na pół etatu ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Chodzi tu nie o wymiar czasu pracy, ale o wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymywała Państwa córka. Zatrudniony na pół etatu ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem że otrzymywał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

r e k l a m a

Kiedy przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje, jeżeli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni dana osoba była zatrudniona i osiągnęła wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Tak wynika z art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W 2020 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 2600 zł brutto, a Państwa córka zarabiała mniej.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do dnia 14 marca

KRUS podała, że wydłużony został okres, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika lub domownika. Ten czas został przedłużony do 14 marca. Jaka jest kwota zasiłku opiekuńczego?

czytaj więcej

Czy dzierżawca może przejąć ziemię rolną przez zasiedzenie?

Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami gruntów rolnych, które wydzierżawiamy od 1999 r. temu samemu rolnikowi. Umowa jest odnawiana co 5 lat. Niedługo skończę 60 lat i mogłabym przejść na emeryturę rolniczą. W takim przypadku umowa dzierżawy musi być zawarta na co najmniej 10 lat, a siostra się na to nie zgadza. Twierdzi, że wtedy dzierżawca będzie mógł nabyć ziemię przez zasiedzenie. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

czytaj więcej

Przygotuj danie z nabiału i wygrywaj z Tygodnikiem!

Miesiąc temu ogłosiliśmy dla wszystkich członkiń i członków kół gospodyń wiejskich konkurs na potrawę z dodatkiem dowolnego nabiału – mleka, masła, śmietany, kefiru, jogurtu czy wszelkiego gatunku serów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)