Kiedy oczyszczalnia ścieków jest nielegalna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy oczyszczalnia ścieków jest nielegalna?

18.09.2020autor: Michał Czubak

Sąsiad ma szambo wybudowane kilka lat temu w odległości około 2 m od mojego płotu. Niedawno wykonał wykop, w którym położył rurę PCV wzdłuż granicy w odległości około 1,5 m, a wyjście odpowietrznika znalazło się w odległości 3 m. Czy jest to zgodne z prawem?

Z artykułu dowiesz się

  • czy budowa oczyszczalni musi być zgłoszona?
  • jak blisko zabudowy może powstać oczyszczalnia?

Czy budowa oczyszczalni musi być zgłoszona?

Należy przypuszczać, że sąsiad nie wykonał tej inwestycji zgodnie z obowiązującym prawem. Przede wszystkim zapewne nie zgłosił jej w starostwie powiatowym. Stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 mł na dobę wymaga zgłoszenia do właściwego starosty. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie 30 dni od doręczenia organowi zgłoszenia, jeżeli w tym terminie organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, dla którego przewidziana jest forma decyzji. Zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

r e k l a m a

Jak blisko zabudowy może powstać oczyszczalnia?

Jeśli chodzi o położenie oczyszczalni na działce, to określają je przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Część wymaganych odległości określa również ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.

Oczyszczalnia w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej powinna znajdować się w odległości: od studni – 15 m, od granicy działki, drogi lub ciągu pieszego – 2 m, od kabli telekomunikacyjnych – 1 m, od przewodów elektrycznych – 0,8 m, od wodociągu i linii gazowych – 1,5 m oraz od drzew – 3 m. Odległość najbliższego przewodu rozsączającego od studni powinna wynosić 30 m, a odległość pokryw i wylotów wentylacji od okien i drzwi zewnętrznych budynku mieszkalnego – 5 m.

Z opisu położenia oczyszczalni wykonanej przez sąsiada wynika, że odległości te nie są zachowane. Dlatego powinien Pan zawiadomić o sprawie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli sąsiad nie dokonał zgłoszenia budowy oczyszczalni, jest ona samowolą budowlaną. Będzie to więc skutkować nakazem zdemontowania lub obowiązkiem legalizacji.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rolnicy oskarżani o zatrucie Baryczy. Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje i wyjaśnia

Rzeka Barycz – jedna z najbardziej urokliwych w Wielkopolsce – uległa skażeniu na odcinku ok. 60 km. Kilka dni temu stali bywalcy rzeki zauważyli maź pływającą na powierzchni rzeki oraz mnóstwo śniętych ryb płynących wraz z nurtem, któremu towarzyszył trudny do zniesienia fetor. Inspektorzy ochrony środowiska stwierdzili bardzo niską zawartość tlenu i duże ilości azotu. O zanieczyszczenie rzeki posądzono rolników, podczas gdy w okolicy są także zakłady spożywcze i oczyszczalnie ścieków. Wielkopolska Izba Rolnicza Interweniuje w obronie gospodarzy.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)