Kiedy Lasy Państwowe mogą skorzystać z prawa pierwokupu lasu prywatnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy Lasy Państwowe mogą skorzystać z prawa pierwokupu lasu prywatnego?

16.09.2021autor: dr Aneta Suchoń

Mam zamiar sprzedać część lasu, a część darować siostrzeńcowi. Czy to prawda, że Lasom Państwowym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu takich gruntów?

Komu przysługuje prawo pierwokupu lasu?

Artykuł 37a ustawy o lasach wskazuje, że w przypadku sprzedaży gruntu oznaczonego w ewidencji gruntów i budynków jako las przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, niestanowiącego własności Skarbu Państwa gruntu, Lasom Państwowym przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu. Podobnie dzieje się z gruntem przeznaczonym do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

r e k l a m a

Kto ustala równowartość pieniężną gruntu i w jakich sytuacjach się to stosuje?

Co więcej, jeżeli nabycie gruntu następuje w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub jednostronnej czynności prawnej, Lasy Państwowe mogą złożyć oświadczenie o nabyciu tego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej. Jeżeli równo­wartość pieniężna nie wynika z treści czynności prawnej, Lasy Państwowe reprezentowane przez nadleśniczego ustalają ją w oparciu o wartość nieruchomości określoną zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.

Przepisów powyższych nie stosuje się, jeżeli nabywcami są:

  • małżonek zbywcy,
  • krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej (rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuczęta lub teściowie) bez ograniczenia stopnia,
  • krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia (rodzeństwo i ich dzieci lub małżonkowie rodzeństwa i dzieci rodzeństwa małżonka),
  • osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
  • jednostka samorządu terytorialnego.

Kiedy mija termin pierwokupu?

Według art. 37c ustawy o lasach, prawo pierwokupu oraz prawo nabycia może być wykonane w terminie miesiąca od dnia otrzymania przez nadleśniczego odpowiednio zawiadomienia o treści umowy lub zawiadomienia o treści jednostronnej czynności prawnej.

Jeśli więc sprzeda Pan swoje grunty osobie nienależącej do kręgu osób, które wymieniono powyżej, Lasom Państwowym będzie przysługiwało prawo pierwszeństwa w nabyciu. Nie dotyczy ono natomiast darowizny wykonanej na rzecz siostrzeńca.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jeszcze więcej porad prawnych dla Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego

Od października prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego będą mieli jeszcze więcej możliwości uzyskania bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa rolnego. Wskazówek będą udzielały prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń i redakcyjna prawniczka Alicja Moroz.

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia zarządzają swoim stadem przy pomocy programu AfiFarm. Jak go oceniają?

– Jeszcze do niedawna zarządzaliśmy stadem za pomocą trzech zwykłych zeszytów. Dziś zaglądamy do komputera lub odczytujemy w telefonie, z mobilnej aplikacji sms-y i wszystko o swoich zwierzętach wiemy – zgodnie przyznają Ewa i Arkadiusz Bączykowie, którzy od maja bieżącego roku użytkują nowoczesną oborę przeznaczoną dla 300 krów mlecznych.

czytaj więcej

Zobacz niezwykłe karykatury bohaterów serialu Rolnicy Podlasie

Białostocki rysownik Tomasz Brański przygotował 27 karykatur osób związanych z Podlasiem. Na rysunkach znaleźli się m.in. bohaterowie serialu "Rolnicy. Podlasie", w tym: Emilia Korolczuk, Geniek i Andrzej oraz Olek i Michał z Haciek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)