Kiedy Lasy Państwowe mogą skorzystać z prawa pierwokupu lasu prywatnego?
Mam zamiar sprzedać część lasu, a część darować siostrzeńcowi. Czy to prawda, że Lasom Państwowym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu takich gruntów?
Komu przysługuje prawo pierwokupu lasu?
Artykuł 37a ustawy o lasach wskazuje, że w przypadku sprzedaży gruntu oznaczonego w ewidencji gruntów i budynków jako las przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, niestanowiącego własności Skarbu Państwa gruntu, Lasom Państwowym przysługuje z mocy prawa prawo pierwokupu tego gruntu. Podobnie dzieje się z gruntem przeznaczonym do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Kto ustala równowartość pieniężną gruntu i w jakich sytuacjach się to stosuje?
Co więcej, jeżeli nabycie gruntu następuje w wyniku zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub jednostronnej czynności prawnej, Lasy Państwowe mogą złożyć oświadczenie o nabyciu tego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej. Jeżeli równowartość pieniężna nie wynika z treści czynności prawnej, Lasy Państwowe reprezentowane przez nadleśniczego ustalają ją w oparciu o wartość nieruchomości określoną zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
Przepisów powyższych nie stosuje się, jeżeli nabywcami są:
- małżonek zbywcy,
- krewni lub powinowaci zbywcy w linii prostej (rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuczęta lub teściowie) bez ograniczenia stopnia,
- krewni lub powinowaci zbywcy w linii bocznej do trzeciego stopnia (rodzeństwo i ich dzieci lub małżonkowie rodzeństwa i dzieci rodzeństwa małżonka),
- osoba związana ze zbywcą z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli,
- jednostka samorządu terytorialnego.
Kiedy mija termin pierwokupu?
Według art. 37c ustawy o lasach, prawo pierwokupu oraz prawo nabycia może być wykonane w terminie miesiąca od dnia otrzymania przez nadleśniczego odpowiednio zawiadomienia o treści umowy lub zawiadomienia o treści jednostronnej czynności prawnej.
Jeśli więc sprzeda Pan swoje grunty osobie nienależącej do kręgu osób, które wymieniono powyżej, Lasom Państwowym będzie przysługiwało prawo pierwszeństwa w nabyciu. Nie dotyczy ono natomiast darowizny wykonanej na rzecz siostrzeńca.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy