Jest szansa na rekompensaty za zutylizowane ziemniaki w 2021 roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest szansa na rekompensaty za zutylizowane ziemniaki w 2021 roku

31.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

W dniu 28 stycznia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał pozytywną opinię w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Co to oznacza w praktyce?

W budżecie zabrakło ponad 7 mln złotych na wypłatę dotacji za zutylizowane ziemniaki

Oznacza to, że rolnicy, którzy zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka zutylizowali bulwy ziemniaków porażonych m.in. bakteriami Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum, a nie otrzymali wypłaty rekompensat z tego tytułu w 2021 roku, te pieniądze jednak otrzymają.

Samorząd rolniczy jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, tym bardziej, że chodzi o decyzje odmowne na łączną kwotę 7 255 587,80 zł.

Sprawa była o tyle trudna, że rolnicy Ci spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne tego wniosku, a więc zutylizowali porażone ziemniaki, a nie otrzymali rekompensaty za to. Winne było wyczerpanie się pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie przewidzianym na 2021 rok.

r e k l a m a

Co wpłynęło na pozytywne uzasadnienie projektu rekompensat za ziemniaki zutylizowane w 2021 roku?

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa na podstawie przepisów epizodycznych będzie mógł w tym roku zmienić z urzędu decyzje o odmowie udzielenia dotacji, które zostały wydane w 2021 r. w związku z wyczerpaniem środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie w 2021 roku. Co oznacza, że pomoc ta trafi do rolników z budżetu przeznaczonego na 2022 rok.

Zapisy te znajdują się w projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie KRIR

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Innowacyjny “pług węglowy” od Lemken

Firma Lemken we współpracy z Centrum Badań nad Krajobrazem Rolniczym im. Leibniza (ZALF) opracowała innowacyjny pomysł “pługa węglowego”. Nowoczesna maszyna ma zmniejszać zagęszczenie gleby, poprawiać jej żyzność, a w efekcie – zwiększać plony. Jaki ma być mechanizm działania innowacyjnego pługa?

czytaj więcej

Rolnikom coraz trudniej sprzedać ziemniaki, a ich cena zatrważa [FILM]

Na Rynku Hurtowym w Broniszach rekordy cenowe bije kapusta. Nie ma natomiast zejścia na ziemniaki. Rolnicy zgadzają się na zatrważająco niskie ceny, byle sprzedać towar. - Jak ktoś nie ma umówionego odbiorcy, to ze dwie doby musi stać - żali się rolnik spod Wyszogrodu. Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci rolników w lutym 2022

Od 1 do 27 lutego można skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z KRUS dla dzieci rolników. Kto może ubiegać się o dodatkowe wsparcie pieniężne? Na jakich warunkach można go otrzymać?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)