Jakie są zasady obliczania terminu wypowiedzenia umowy z firmą skupującą mleko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zasady obliczania terminu wypowiedzenia umowy z firmą skupującą mleko?

02.07.2022autor: Alicja Moroz

W umowie z firmą skupującą mleko jest napisane, że mogę wypowiedzieć umowę na 6 miesięcy naprzód ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego. Czy jeśli złożę wypowiedzenie jeszcze w czerwcu tego roku, umowa przestanie obowiązywać z końcem roku?

Gdzie znajdziemy zasady liczenia terminów?

Są one określone w są określone w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 111 k.c., termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest określone zdarzenie – przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się terminu, w którym to zdarzenie nastąpiło. Jeżeli zatem na odwołanie od decyzji administracyjnej mamy 14 dni, do tego okresu nie wliczamy dnia, w którym otrzymaliśmy decyzję, a bieg terminu zaczyna się od następnego dnia.

Natomiast w myśl art. 112 k.c., termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Gdyby natomiast takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeśli w umowie dzierżawy przewidziany jest trzymiesięczny okres wypowiedzenia, wypowiedzenie dokonane 15 czerwca skończy swój bieg 15 września. Od 16 września strony nie są już związane umową. Inaczej jest, jeśli strony postanowiły, że "umowa rozwiązuje się ze skutkiem na koniec miesiąca". Wówczas liczymy pełne miesiące i ostatni dzień miesiąca jest ostatnim dniem obowiązywania umowy. W takim wypadku umowa wypowiedziana 15 czerwca będzie ważna do końca września.

Stosownie do art. 115 k.c., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

r e k l a m a

Dlaczego należy pilnować terminów?

Jeżeli wypowie Pan umowę w czerwcu, sześciomiesięczny termin wypowiedzenia upłynie w grudniu, ale umowa będzie obowiązywać do końca tego roku. Należy wiedzieć, jak prawidłowo liczyć początek biegu terminu. Oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie wtedy, gdy dotrze do niej w taki sposób, aby mogła się ona zapoznać z jego treścią. Ważne jest więc nie to, kiedy oświadczenie o wypowiedzeniu zostało wysłane, lecz to, kiedy druga strona mogła najwcześniej się z nim zapoznać - choćby faktycznie tego nie zrobiła.

Jeśli więc wyśle Pan wypowiedzenie pocztą, bieg jego terminu zacznie się od dnia, kiedy dotarł on do adresata. Będzie to istotne w razie wysłania wypowiedzenia umowy pod koniec czerwca, gdyż istnieje ryzyko, że przesyła dotrze do adresata już w lipcu. Wówczas termin wypowiedzenia upłynie w lipcu, a umowa będzie ważna do końca następnego roku.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa o wolnym handlu między UE i Nową Zelandią: skorzystamy czy stracimy?

Unia Europejska i Nowa Zelandia zakończyły negocjacje nowej umowy handlowej. Ma ona doprowadzić do obniżenia ceł dzięki czemu wartość handlu dwustronnego wzrośnie nawet o 30%. Ale Copa-Cogeca ostrzega, że przyznane Nowej Zelandii kontyngenty zwiększą presję na unijny rynek mleka oraz wołowiny.  

czytaj więcej

Możliwości zawierania umów o pomocy przy zbiorach z pomocnikami rolnika. Podsumowanie webinarium ARiMR

Wiceprezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Teresa O’Neill opowiadała o bieżących działaniach w sektorze rolnictwa w trakcie pierwszego ogólnopolskiego webinaru ARiMR. Poruszony został między innymi temat zawierania umów z pomocnikami rolnika.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)