Jakie są obowiązkowe szczepienia psów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są obowiązkowe szczepienia psów?

28.12.2020

Pogryzł mnie pies. Nie wiem, czy był szczepiony przeciwko wściekliźnie. Czy aktualne są przepisy nakazujące takie szczepienie?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie są obowiązkowe szczepienia psa?
  • co jaki czas należy szczepić psa?
  • kto może wykonywać szczepienia psa?


Jakie są obowiązkowe szczepienia psa?

Artykuł 56 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt określa, że psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

r e k l a m a

Co jaki czas należy szczepić psa?

Ustęp 2 art. 56 wskazuje, że posiadacze psów są obowiązani je zaszczepić przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Kto może wykonywać szczepienia psa?

Szczepienia wykonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii. Po szczepieniu posiadacz psa otrzymuje zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego szczepienia są tak ważne w produkcji zwierzęcej?

Każda choroba w stadzie ma negatywny wpływ na parametry produkcji. Można łagodzić szkody spowodowane infekcjami lub po prostu zapobiegać zakażeniom poprzez ukierunkowane i zaplanowane podawanie szczepionek. Szczepienie być może nie do końca ochroni przed infekcją, ale z pewnością zapobiegnie jej skutkom.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)