Jakie są ceny ziemi rolnej i czynsze dzierżawne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są ceny ziemi rolnej i czynsze dzierżawne?

04.11.2020autor: Magdalena Szymańska

Ile trzeba zapłacić za dzierżawę ziemi rolnej. To zależy od regionu – w najdroższych regionach jest to już niemal 1600 zł/ha. W innych nawet o 900 złotych mniej. Jeszcze bardziej wyraźna jest różnica w cenach ziemi rolnej na sprzedaż. Różnica cen ziemi między województwami może wynosić nawet 35 tys. złotych!

Gdzie ziemia rolna najbardziej drożała w ostatnim czasie?

W porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku grunty orne w Polsce zdrożały średnio o 2,3%. Największą dynamikę zmian zaobserwowano na Dolnym Śląsku, w województwach łódzkim oraz warmińsko-mazurskim. Na Dolnym Śląsku grunty orne zdrożały o 3,1% do około 39,5 tys. zł/ha, w województwie łódzkim o 3% do 42,5 tys. zł/ha, a na Warmii i Mazurach o 2,5% do 46,2 tys. zł/ha.

 

r e k l a m a

Dzierżawa ziemi rolnej najdroższa na Kujawach

W obrocie gruntami rolnymi coraz większego znaczenia nabiera dzierżawa – chodzi nie tylko o dzierżawę gruntów państwowych, ale też międzysąsiedzką. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej, prywatne dzierżawy są ciągle bardzo często niezalegalizowane, pomimo że nie jest to korzystne dla dzierżawców.

Za hektar dzierżawy trzeba zapłacić średnio około 1200 zł. Różnice pomiędzy najdroższą i najtańszą dzierżawą są jeszcze większe i sięgają 140%.

  • A ile musi zapłacić rolnik za 1 ha ziemi jeśli chce kupić ziemie?
  • W którym województwie ziemia jest najdroższa, a gdzie najtańsza?
  • Jakiej wysokości są czynsze dzierżawne w poszczególnych regionach?

Przeczytaj w raporcie TPR na str. 16–17 nr 38/2020.

Jeśli nie masz Tygodnika, to zamów BEZPŁATNIE numer 38/2020 z raportem o cenach ziemi – wypełnij poniższy formularz.


autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemcy chcą zaostrzyć handel ziemią rolną. Nawet do 1 mln euro kary!

Saksonia-Anhalt i Brandenburgia, dwa sąsiadujące ze sobą niemieckie landy, których obszar znajdował się na terenie wschodnich Niemiec, dążą do większej regulacji rynku ziemi. Chcą w ten sposób zapobiec silnemu wzrostowi cen gruntów rolnych.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)