Jakie są ceny ziemi rolnej i czynsze dzierżawne?
Ile trzeba zapłacić za dzierżawę ziemi rolnej. To zależy od regionu – w najdroższych regionach jest to już niemal 1600 zł/ha. W innych nawet o 900 złotych mniej. Jeszcze bardziej wyraźna jest różnica w cenach ziemi rolnej na sprzedaż. Różnica cen ziemi między województwami może wynosić nawet 35 tys. złotych!
Gdzie ziemia rolna najbardziej drożała w ostatnim czasie?
W porównaniu z pierwszym kwartałem bieżącego roku grunty orne w Polsce zdrożały średnio o 2,3%. Największą dynamikę zmian zaobserwowano na Dolnym Śląsku, w województwach łódzkim oraz warmińsko-mazurskim. Na Dolnym Śląsku grunty orne zdrożały o 3,1% do około 39,5 tys. zł/ha, w województwie łódzkim o 3% do 42,5 tys. zł/ha, a na Warmii i Mazurach o 2,5% do 46,2 tys. zł/ha.
Dzierżawa ziemi rolnej najdroższa na Kujawach
W obrocie gruntami rolnymi coraz większego znaczenia nabiera dzierżawa – chodzi nie tylko o dzierżawę gruntów państwowych, ale też międzysąsiedzką. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej, prywatne dzierżawy są ciągle bardzo często niezalegalizowane, pomimo że nie jest to korzystne dla dzierżawców.
Za hektar dzierżawy trzeba zapłacić średnio około 1200 zł. Różnice pomiędzy najdroższą i najtańszą dzierżawą są jeszcze większe i sięgają 140%.
- A ile musi zapłacić rolnik za 1 ha ziemi jeśli chce kupić ziemie?
- W którym województwie ziemia jest najdroższa, a gdzie najtańsza?
- Jakiej wysokości są czynsze dzierżawne w poszczególnych regionach?
Przeczytaj w raporcie TPR na str. 16–17 nr 38/2020.
Jeśli nie masz Tygodnika, to zamów BEZPŁATNIE numer 38/2020 z raportem o cenach ziemi – wypełnij poniższy formularz.
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy