Jakie procedury trzeba spełnić, by wybudować dom na gruntach rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie procedury trzeba spełnić, by wybudować dom na gruntach rolnych?

15.01.2021autor: Michał Czubak

Mam dwuhektarowe gospodarstwo rolne. Chciałbym wybudować dom na tych gruntach rolnych. Problem polega na tym, że ziemia znajduje się na terenie dwóch gmin. Jaka jest procedura i gdzie mogę uzyskać informacje w tym zakresie?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy możliwe jest wybudowanie domu na działce rolnej?
  • czy zabudowa musi być położona na terenie innej gminy?
  • jak wyliczyć średnią powierzchnię gospodarstwa?

Kiedy możliwe jest wybudowanie domu na działce rolnej?

Przede wszystkim musi Pan sprawdzić w urzędach gmin, na terenie których położne są grunty rolne, jaka jest średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w danej gminie (z reguły jest ona ustalona w planie zagospodarowania przestrzennego). Jeżeli średnia Pana gospodarstwa przekracza średnią w gminie, można budować dom na terenie niezabudowanych gruntów rolnych.

Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to z reguły aby wybudować dom, składa się wniosek o wydanie warunków zabudowy. Według art. 61 ust. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ust. 1 pkt 1 (dotyczących warunków zabudowy) nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa w danej gminie.

r e k l a m a

Jak wyliczyć średnią powierzchnię gospodarstwa?

Problem pojawia się z liczeniem średniej powierzchni gospodarstwa rolnego. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 maja 2020 r. (sygn. akt: II OSK 3184/19) orzekł, że jedynym wymogiem, jaki można wywieść z art. 61 ust. 4 ww. ustawy, jest wymóg, by grunty wchodzące w skład gospodarstwa znajdowały się na terenie tej samej gminy.

Czy zabudowa musi być położona na terenie innej gminy?

Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 10 lutego 2020 r. (sygn. akt: II SA/Kr 356/19) orzekł, że powierzchnia gospodarstwa rolnego związana z zabudową nie musi być położona w tej samej gminie, na terenie której planowana jest zabudowa. Przyjęcie innej wykładni powodowałoby, że w przypadku gospodarstwa usytuowanego na terenie kilku gmin w taki sposób, że na terenie żadnej z gmin ulokowany właśnie na niej areał gospodarstwa nie przekraczałby średniej powierzchni gospodarstwa w danej gminie – nie byłoby możliwe ustalenie warunków zabudowy. Byłoby to wtedy niezgodne z równością wobec prawa. Praktycznie i prawnie uniemożliwiałoby to skuteczne wniesienie wniosku w trybie art. 61 ust. 4 ww. ustawy i pozbawiało gospodarstwo rolne zabudowy zagrodowej.

Ponadto z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 1995 r. wynika, iż gruntami rolnymi w rozumieniu tej ustawy są grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Rząd szykuje zmiany w PROW dla młodych rolników - będzie szereg ułatwień

Uwaga młodzi rolnicy! Rząd szykuje zmiany w programach pomocy potrzebnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wykorzystanie pieniędzy ma być łatwiejsze tak, aby nie zwrócić ani jednego euro do unijnego budżetu.

czytaj więcej

29 mld złotych na rolnictwo w 2021. Na co będą pieniądze dla rolników?

W budżecie państwa na 2021 roku zaplanowano niemal 29 mld złotych. Jest to wzrost o ponad 5%. Ile z tych pieniędzy pójdzie na KRUS, ile na dopłaty do kredytów preferencyjnych, a ile rolnicy dostaną jako zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

czytaj więcej

Czy można przekazać grunty rolne jako darowiznę, jeśli są objęte umową dzierżawy?

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne. Zastanawiam się, czy przysługuje mi prawo pierwokupu. Czy mogę wystąpić do właściciela, aby sprzedał mi grunt? Czy właściciel może sprzedać część gruntów osobie trzeciej, skoro do końca dzierżawy pozostało 5 lat? Czy właściciel może przekazać część gruntów w drodze darowizny synowi, skoro ja mam umowę dzierżawy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)