Jakie prace budowlane w gospodarstwie trzeba zgłosić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie prace budowlane w gospodarstwie trzeba zgłosić?

08.06.2020autor: Michał Czubak

Zamierzam rozbudować moje gospodarstwo. Słyszałem, że na niektóre prace budowlane wystarczy zgłoszenie budowlane, na jakie? Jaka jest procedura rozpoczęcia robót budowlanych w przypadku zgłoszenia?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie prace budowlane wymagają zgłoszenia?
  • jakie dokumenty są niezbędna do zgłoszenia budowy?
  • kiedy należy zgłosić budowę?

Rolniku, chcesz rozbudować gospodarstwo? Te prace budowlane musisz zgłosić

W świetle art. 29 Prawa budowlanego, zgłoszenia wymaga m.in.:
  • budowa płyt do składowania obornika,
  • szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę,
  • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m,
  • silosów na kiszonkę;
  • wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
  • przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę,
  • zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3.
Według art. 30 ww. ustawy, w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
r e k l a m a

Jakie dokumenty są niezbędna do zgłoszenia budowy?

Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. W szczególności chodzi tutaj o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (…).

Kiedy należy zgłosić budowę?

Według Prawa budowlanego, zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Należy je złożyć w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu (w wydziale architektoniczno-budowlanym).

Prace budowlane mogą rozpocząć się po upływie terminu wniesienia sprzeciwu

Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. Organ ten może również z urzędu, przed upływem wskazanego terminu wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Prawo budowlane w art. 30 wskazuje, że wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych.

Co istotne, według omawianego przepisu w przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia urząd nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

Zestaw dokumentów, które należy załączyć do zgłoszenia zależy od rodzaju budowy i parametrów. Dlatego w każdej sytuacji, gdy występuje wątpliwość czy konieczność załączenia dokumentów wynika z przepisów czy też z decyzji pracownika starostwa należy poprosić o podstawę prawną żądania dokumentów.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młody traktorzysta jechał ciągnikiem na haju

Policjanci pod Wrocławiem zatrzymali do kontroli młodego traktorzystę, ponieważ jechał ciągnikiem środkiem jezdni. Jak się okazało 23-latek był pod wpływem środków odurzających. I to dopiero początek listy jego przewinień. Co jeszcze ma na sumieniu?

czytaj więcej

Jaki włącznik? – rozbudowa instalacji elektrycznej – cz. 2

W poprzednim artykule przedstawiliśmy, jak zaplanować rozbudowę instalacji elektrycznej w ciągniku. Pozostało jeszcze dobrać odpowiednie włączniki…

czytaj więcej
Porady prawne

Podatek od nieruchomości przy elektrowni fotowoltaicznej

Pytanie: Kto płaci podatek od nieruchomości wydzierżawionej pod elektrownie fotowoltaiczne?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)