Jaka kara grozi za zasypanie rowu melioracyjnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka kara grozi za zasypanie rowu melioracyjnego?

02.12.2021autor: Alicja Moroz

Sąsiad zasypał rów melioracyjny na swojej działce, przez co woda z mojego rowu nie odpływa i zalewa mi pole. Czy miał prawo tak postąpić? Gdzie mam się w tej sprawie zwrócić?

Z artykułu dowiesz się

  • jaka kara grozi za zasypanie rowu melioracyjnego?
  • czy zasypany rów melioracyjny musi zostać odtworzony?

Jaka kara grozi za zasypanie rowu melioracyjnego?

Zasypanie rowu melioracyjnego stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Artykuł 192 ust. 1 Prawa wodnego z 20 lipca 2017 r. zawiera zakaz m.in. niszczenia lub uszkadzania urządzeń wodnych, a zgodnie z jego art. 477 pkt 7 grozi za to kara grzywny.

r e k l a m a

Czy zasypany rów melioracyjny musi zostać odtworzony?

W myśl art. 191 ust. 1 Prawa wodnego, korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich zależnych, marnotrawstwa wody lub energii wody, a także nie powinno wyrządzać szkód. W przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego, którego następstwem jest zmiana funkcji tego urządzenia lub szkodliwe oddziaływanie tego urządzenia na wody lub grunty, właściwy organ Wód Polskich z urzędu lub na wniosek może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi tego urządzenia przywrócenie poprzedniej funkcji tego urządzenia, wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom lub likwidację szkód.

Utrzymywanie urządzeń wodnych polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji. Jest to zatem pojęcie szerokie i dotyczy szeregu różnego rodzaju czynności, których końcowym celem ma być zachowanie funkcji urządzenia wodnego. Szeroki jest także katalog urządzeń wodnych wynikający z definicji sformułowanej w art. 16 pkt 65 Prawa wodnego. Zgodnie z nią przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów. Rów melioracyjny jest niewątpliwie urządzeniem wodnym. Niewłaściwe utrzymanie rowu w tym wypadku polega na jego zniszczeniu.

Organem, w którego kompetencji leży wydanie opisanej wyżej decyzji, jest dyrektor zarządu zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

UOKiK nakazuje Intermarche zapłacić zaległości wobec rolników i innych dostawców

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)